Erdoğan’dan “Işıklar yanıyor” açıklaması: Özür yeterli mi?

14 Ekim 2020 Çarşamba

Erdoğan’dan “Işıklar yanıyor” açıklaması: Özür yeterli mi?

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısının ardından da AYM üyesi Engin Yıldırım’ın “Işıklar yanıyor” paylaşımıyla ilgili, “Bireysel bir tweet olarak görmek doğru olmaz. AYM üyesinin böyle bir açıklama yapması adeta siyasete soyunmasıdır. Siyaset yapacaksa istifa etsin, siyasete girsin. Özür yeterli mi? Başkan ve heyeti değerlendirsin” açıklamasını yaptı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’de grup toplantısındaki konuşmasının ardından çıkışta gazetecilerin sorularını cevapladı.

Erdoğan, Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım’ın “Işıklar yanıyor” paylaşımıyla ilgili, “Demek ki tartışmalı bir tveet attı, tartışmalı bir tweet attığı için tartışılır hale geldi. Burada özellikle bireysel bir tweet olarak bunu değerlendirmek doğru olmaz. Çünkü ‘çalışıyoruz, ışıklarımız yanıyor’ ifadesiyle zaten bir bütünü ifade eden adeta bir kolektif yapıyı ifade eden yaklaşım söz konusu. Çok talihsiz bir açıklama. Bu talihsiz açıklamayı keşke hiç yapmamış olsaydı. Kaldı ki bir üyenin üzerine böyle bir şey düşmezdi. Anayasa Mahkemesi üyesinin adeta böyle bir sürecin içinde farklı bir şekilde yer alması adeta bir siyasete soyunmuş olması, çok arzu ediyorsan bu işi istifa edersin, gelirsin siyasetin içine girersin, siyasetin içinde bunu da bundan daha ötesini de söyleme şansını yakalarsın. Olay bu kadar basit” ifadesini kullandı.

“BÖYLE BİR TABLO VARSA GEREĞİNİ YAPMALIDIR”

Erdoğan, Yıldırım’ın özür dilemesinin yeterli olup olmadığının sorulması üzerine, “Bunu şu anda Anayasa Mahkemesi Başkan ve heyeti düşünmelidir. Ortada böyle bir tablo varsa gereğini de onlar yapmalıdır” diye konuştu.

Erdoğan, yerel mahkemenin Anayasa Mahkemesi’nin kararını uygulamamasıyla ilgili de “O tamamen yasanın kendi içinde sürdürdüğü bir süreçtir. Geçmişte de bunun örneği Şahin Alpay’la ilgili vardır. Yine yerel mahkeme bir karar vermek suretiyle böyle bir adım atmıştı. Demek ki atabiliyor böyle bir adımı. Burada da yerel mahkeme bu kararı vermek suretiyle atabileceği bir adımı atmıştır” ifadesini kullandı.

Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündeme getirdiği Anayasa Mahkemesi’nin yapısında değişiklik yapılması konusunda “Böyle bir şey olabilir mi?” sorusu üzerine de “İnşallah” cevabını verdi.

“ERKEN SEÇİM SÖZ KONUSU DEĞİL”

Erdoğan, erken seçim tartışmalarıyla ilgili ise, “Bunlar çocuksu şeyler. Bunlar siyaseti anlamadılar. İlan edilen bir tarih var. Dünyada gelişmiş ülkelere bakın gelişmiş ülkelerde ilan edilen tarihin dışında hiç erken seçim şu bu dedikodusu duyar mısınız? Bu kabile devletlerinin işidir, kabile devletlerinde bu olur. Bizim gündemimizde böyle bir şey kesinlikle yok. Cumhur ittifakı olarak Sayın Bahçeli’nin de ifade ettiği gibi böyle bir şey söz konusu değil, vakti saati bellidir; Haziran 2023” yorumunu yaptı.

“Işıklar yanıyor” paylaşımını yapan AYM üyesi Yıldırım’dan ‘özür’ açıklaması

NE OLMUŞTU?

Anayasa Mahkemesi (AYM) ile hükûmet arasında başlayan tartışma, yüksek mahkemesi üyesi Engin Yıldırım’ın “Işıklar yanıyor” paylaşımıyla daha da alevlenmiş, Cumhurbaşkanlığı cephesinden Yıldırım’a “FETÖ’cü” suçlaması gelmişti.

AYM ile hükümet arasındaki tartışma, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yüksek mahkemeyi “Barış için Akademisyenler”in “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildirisine yönelik verdiği karar üzerinden başlamıştı. Soylu’nun “Bir terör örgütü, bir PKK bildirisi bu. AYM bu bildiriye düşünce özgürlüğü diyor. AYM’nin aldığı bir kararı eleştirmek benim hakkım” demesi üzerine AYM Başkanı Zühtü Arslan, “Kararlara yönelik bazı eleştirilerden görüyoruz ki kararlarımız okunmadan, bazen de okunduğu halde yeterince anlaşılmadan eleştirilmektedir. Sağlıklı bir eleştiri, okumayı ve okunanı doğru anlamayı gerektirmektedir” yanıtı vermişti.

İki isim arasında yaşanan gerginlik devam ederken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den AYM’nin kaldırılmasına yönelik bir açıklama gelmişti. Son olarak dün akşam AYM Üyesi Engin Yıldırım, mahkeme binasının bir fotoğrafını Twitter hesabında paylaşarak “Işıklar yanıyor” notu düşmüştü. Yıldırım’ın bu paylaşımın “darbe” iması yaptığı iddia edildi. Yıldırım, tartışmadan üzüntü duyduğunu kaydettiği son paylaşımında, “Gayem, AYM’nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı” demişti.

AYM, olağanüstü toplantı kararı alarak, paylaşımın ‘şahsi’ olduğunu yönünde bir açıklama yapmıştı. AYM üyesi Yıldırım, paylaşımıyla ilgili özür dilemişti.

Benzer Haberler