Erdoğan neden ‘Türkiye İttifakı’ dedi? İşte planı

25 Nisan 2019 Perşembe

Erdoğan neden ‘Türkiye İttifakı’ dedi? İşte planı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “ne anlama geldiğini” sorduğu ‘Türkiye İttifakı’ sözlerinin perde arkası netleşiyor. Yerel seçimlerden sonra Erdoğan’ın “kaybettiği oyları yeniden partisine kazandırmak” amacıyla “Cumhur İttifakı’na oy vermeyen seçmene de mesaj vermek istediği” belirtilirken; MHP kanadı ise “2023’e kadar Türkiye’yi Cumhur İtitfakı’nın inşa edeceğini dile getiriyor.

Erdoğan’ın, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın konuşma yapmasını beklemeden Meclis Genel Kurulu’ndan çıkıp gitmesi de “MHP ile ittifakımız pazara kadar değil mezara kadar” sözlerinin “bir teyidi” olarak nitelendiriliyor. Bahçeli, partisinin yeni seçilen belediye başkanlarıyla Antalya’da gerçekleştirdiği kampta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye İttifakı” sözleriyle “neyi kast ettiğini bilemediklerini” söylemiş ve Erdoğan’a “ittifakın cumhurda olduğu” mesajını vermişti. Bahçeli’nin sözlerinin ardından siyasi kulislerde “özellikle seçimlerden sonra her iki parti arasında soğuk rüzgârların estiği” belirtilse de iki partinin yöneticilerinin kendi aralarıda durum değerlendirmesi yaptıkları konuşuluyor.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre, Erdoğan’ın ‘Türkiye İttifakı’ sözleriyle aslında “milli birlik ve beraberliği kast ettiği, bunun altında başka bir anlam aranmaması gerektiği” ifade edilirken, MHP kanadı bu duruma örnek olarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle TBMM’de düzenlenen özel oturumda Erdoğan’ın HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın kürsüye çıkmadan Genel Kurul salonundan ayrılmasını örnek gösteriyor.

Erdoğan, Türkiye İttifakı ile ilgili “Biz şu anda 82 milyonu ayırarak konuşamayız. 82 milyonu biz bir ittifak içerisinde ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ olarak topluyoruz. Kastımız da budur” ifadelerini de kullanmıştı.

Benzer Haberler