Erdoğan: Adaletin ölçüsü sosyal medya değil

27 Eylül 2021 Pazartesi

Erdoğan: Adaletin ölçüsü sosyal medya değil

Hakimlere seslenen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Adaleti sağlamanın ölçüsü sosyal medyada atıp tutan kalabalıkların tutumu değil, vicdandır” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Hakim ve Cumhuriyet Savcısı Adayları Kura Töreni Programı’nda konuştu.

Yargıya güven konusuna değinen Erdoğan, “Adalete güvenin zedelendiği toplumda siyasi hamleler de eksik kalmaya mahkumdur. Adalet terazisinin doğru tartması kadar adaletin gecikmemesi de önemlidir. Geciken adalet, adalet değildir” dedi. Erdoğan, “Adaleti sağlamanın ölçüsü sosyal medyada atıp tutan kalabalıkların tutumu değil, kanundur, nizamdır, vicdandır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamaları:

“Mesleki eğitim süreçlerini birincilikle bitiren kadın hakim ve cumhuriyet savcılarımızı kutluyorum. Toplam 21 bin 844 hakim ve savcı görev yapmaktadır. Bugünkü kura törenimizle 22 bin 859’a yükseltmiş olacağız. Tüm hakim ve cumhuriyet savcılarımıza meslek hayatlarında muvaffakiyetler diliyorum.

Son 19 yılda adliye kapısını adalet kapısı haline getirmek için tarihi nitelikte birçok adım attık. 9 bin 349 olan hakim savcı sayısını 2,5 kat artırarak mahkemelerimizin yükünü hafiflettik. Her alanda önemli iyileştirmelere gittik. Yargı mensuplarımızın görevlerini huzur ve güven içinde yapabilmeleri için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadık. Adalet mülkün temeli olduğu kadar refahın, istikrarın, kalkınma ve büyümenin de lokomotifidir. Adalete güvenin zedelendiği bir ortamda kalkınma ve ekonomik atılımların da eksik kalacağı ortadadır.

“GECİKEN ADALET, ADALET DEĞİLDİR”

Adalet terazisinin doğru tartması kadar, adaletin gecikmemesi de önemlidir. Geciken adalet adalet değildir. Adalet mekanizmalarının etkin çalışması ve sistemin hızlı işlemesi için çaba harcıyoruz. Türk adaletine hakimlerimize, savcılarımıza, avukatlarımıza yaraşır adalet sarayları inşa ediyoruz. 275 adalet hizmet binasıyla adliyelerimizin altyapı eksiklerini giderdik. Yeni Yargıtay binamızı açtık. Vakit ve kalite kaybının önüne geçtik. Başkentimize de modern bir adliye kazandırma çalışmalarımız da devam ediyor. 2021 yılı bitmeden yeni adliye binamızın temelini atmayı planlıyoruz.

“İHTİŞAMLI BİNALARLA ADALET TESİS EDİLEMEYEĞİ BİR GERÇEK”

Adaletin tecellisi için sağlıklı bir çalışma ortamının önemi tartışma götürmez. Modern ve ihtişamlı binalarla adaletin tesis edilemeyeceği bir gerçektir. Temel şart güçlü, tarafsız, bağımsız ve uluslararası normları özümsemiş bir hukuk sisteminin varlığıdır. Türk hukuk sisteminin açmazı her 10 yılda bir anti demokratik müdahale maruz kalmasıdır. Bu ülke sadece belli siyasi görüşe ve meşrebe mensup hakim ve savcı almakla övünen Adalet Bakanları görmüştür. Bir sağdan bir soldan gençlerin darağacına gönderildiği günler yaşadık. Uyduruk davalarla başbakanların asıldığı günlere şahitlik ettik. Sözde yargı mensupları gördük. Son 19 yılda bir taraftan vesayet kalıntılarını düzeltirken, bir taraftan bu zihniyete karşı amansız mücadele yürüttük. Ülkemizde adaleti hakim kılmak için reform irademizi daima canlı tuttuk. Türkiye’yi sadece ekonomi ve demokraside değil, temel hak ve özgürlükler alanında büyütme çabası içinde olduk. Yargı paketlerimizi hızla hayata geçirdik.

Yargıya güveni en üst düzeye çıkarmak önümüzdeki dönemin de önceliklerinden olacak. Yakında her ilde sulh komisyonlarını devreye alıyoruz. Bugün 1 hakime düşen dosya sayısı adli yargıda 709, idari yargıda 408’dir. İş yükünde yüzde 38’lik düşüş sağlandı. Bir başka yenilik de salonu dolduran gençleri ilgilendiren, hakim savcı yardımcılığıdır. Bu kurumu da yeni adli yılda hizmete sunacağız.

“ADALETİN ÖLÇÜSÜ SOSYAL MEDYANIN TUTUMU DEĞİL”

Adaleti sağlamanın ölçüsü sosyal medyada atıp tutan kalabalıkların tutumu değil, vicdandır. Vicdanınızla kararlarınızın arasına hiçbir gücün girmesine müsaade etmeyin.”

Benzer Haberler