Erbaş ilk kez konuştu: Marjinal bir şey…

5 Mayıs 2021 Çarşamba

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İstanbul Üsküdar’da bulunan Mihrimah Sultan Camisi’nde bir kadın ve ailesinin “Peygamberin hadisi var” denilerek kadın oldukları için camiye alınmamasıyla ilgili açıklamada bulundu. Erbaş, “Tabii üzüldük, böyle bir olay keşke olmasaydı. Marjinal bir şey. Bizim 90 bin camimiz var, 90 bin camimizde binlerce kadın cemaatimiz var. ” dedi.

İlahiyat mezunu kadına hadis “dersi”: Camiye giremezsiniz!

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, A Haber’de yayınlanan ‘Sahur Vakti’ programına konuk oldu. Mihrimah Sultan Camisi’nde namaz kılmak isteyen kadınlara yönelik bir kişinin tavrını değerlendiren Erbaş, şunları kaydetti:

“Ebru Hanım, bir hoca hanım, öğretmen. Olay kendisiyle ilgili değil. Ben kendisine telefon ettim, görüştüm, üzüntümü paylaştım. Onun anlatması şöyle, oradaki itiraz eden beyefendi, zannediyorum bir başka kadın topluluğuna ‘Camide sizin ne işiniz var?’ tarzında karşı çıkınca, Ebru Hanım, diğer hanım kardeşimizi savunmak için devreye girmiş. Yoksa kendisiyle alakalı bir şey değil. Tabii üzüldük, böyle bir olay keşke olmasaydı. Marjinal bir şey. Bizim 90 bin camimiz var. 90 bin camimizde binlerce kadın cemaatimiz var. Biz, camilerimizi kadınlarımızın ibadetine uygun hale getirmek için canla başla gayret ediyoruz.”

“KADIN ERKEK AYRIMI OLMAKSINIZ…”

Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaklaşık 30 bin civarında kadın Kur’an kursu öğreticisi ve hocası, 1000 civarında kadın vaizi, 71 ilde kadın müftü yardımcısı bulunduğunu aktararak, şu ifadeleri kullandı:

“Camilerimiz kadın erkek ayrımı olmaksızın herkese açıktır. 90 bin camimizi mümkün olduğunca yani kadın erkek ayrımı yapmadan, çocuk genç-yaşlı ayrımı yapmadan bütün milletimize hizmet eder hale getirmenin gayreti içerisindeyken, marjinal, bir yerden olan bir olayı böyle büyütmek doğrusu bizi üzmü

Benzer Haberler