Ender Helvacıoğlu: Soner Yalçın çok yanlış bir iş yapıyor

20 Kasım 2019 Çarşamba

Soner Yalçın’ın ‘Kara Kutu’ adlı son kitabı ilaç tartışmasını tetikledi. ABC gazetesi yazarı Ender Helvacıoğlu kendisine ait sosyal medya hesabından Soner Yalçın’a ”Soner Yalçın çok yanlış bir iş yapıyor.Yalçın, bir tıp insanı değil. Aşılar konusunda teknik bilgiye de tarihsel bilgiye de vakıf olduğunu sanmıyorum.” dedi.

ABC gazetesi yazarı Ender Helvacıoğlu kendisine ait sosyal medya hesabından ilaç tartışmalarını başlatan ‘Kara Kutu’ adlı kitabın yazarı  Soner Yalçın’a tepki gösterdi. ‘Soner Yalçın çok yanlış bir iş yapıyor diyen Helvacıoğlu  ”İlaç endüstrisindeki kapitalist mekanizmayı namuslu her biliminsanı ve aydın eleştirmelidir. ” dedi.

İşte Ender Helvacıoğlu’nun açıklamaları:

  • Soner Yalçın çok yanlış bir iş yapıyor. Anti-emperyalizm ve anti-kapitalizm ile bilim düşmanlığı arasındaki sınırı bulanıklaştırıyor. Yalçın, bir tıp insanı değil. Aşılar konusunda teknik bilgiye de tarihsel bilgiye de vakıf olduğunu sanmıyorum.
  • İlaç endüstrisindeki kapitalist mekanizmayı namuslu her biliminsanı ve aydın eleştirmelidir. Ama bunu aşılar konusunda (otizm imalarıyla) kuşku yaratmaya kadar götürürseniz anti-kapitalizm değil, açıkça bilim ve toplum düşmanlığı yapmış olursunuz.
  • Bilim ve Gelecek’te 6 aydır Mikrop Avcıları diye bir dizi yayımlıyoruz; herkes diziyi okusun. Son yüzyıllarda mikropların ve aşıların kâşifleri kadar insanlığa hizmet etmiş kişi az bulunur. Kahramandır bunlar. Milyonlarca insanın hayatını kurtardılar, kurtarmaya devam ediyorlar.
  • Aşılar konusunda kuşku uyandırmak toplumsal bir suçtur. Kimse anti-emperyalizm kisvesi altında insanları yanıltmasın. Bunu, çıkardığımız yayın organlarında ilaç kapitalizmini ve tekelleri eleştiren çok sayıda dosya yapmış bir ekibin parçası olarak söylüyorum.

 

UPS ve CVS hastaların ilaç siparişlerini drone ile teslim edecek

Benzer Haberler