UPS ve CVS hastaların ilaç siparişlerini drone ile teslim edecek

23 Ekim 2019 Çarşamba

Kargo şirkedi FedEX’in Google’ın drone şirketi Wing ile kargo teslimatına başlamasına rakibi UPS’ten cevap geldi. UPS ve CVS şimdi hastaların ilaç siparişlerini drone ile adrese teslim edecekler.

Ezcacılık şirketi CVS ve UPS arasında gerekli anlaşmanın sağlandığı basına duyuruldu.

ABD Federal Havacılık Kurumu, UPS’e drone işletme lisansı verdi ve UPS drone ile kargo teslimatı yapmaya yetkili ilk kargo şirketi oldu.

Aslında FedEX kargolarını drone ile teslim ediyor ama bunu Googl’ın Wing şirketiyle yapıyor. Yani kargolarını Google’a teslim ediyor, drone’ları Google (Wing) uçurup teslimatı yapıyor. Dolayısıyla FedEx’in drone uçurma lisansı bulunmuyor.

UPS şimdi en çok talep gören ve acil kargo teslimatı gerektiren ecza sektörü için ilk anlaşmasını yapmış bulunuyor. Üstelik ilaç fiyatlarının yüksek kar marjına sahip olduğunu da düşünürsek, ilaç şirketlerinin drone kullanırken bonkör davranacağını da hatırlamak gerekiyor.

Fakat UPS’in eline şu anda otonom drone’lar bulunmuyor ve şirketin bu alanda ağır yatırımlar yapması da bekleniyor. Belki de bu teknolojiyi kullanmak için başka şirketlerle işbirliği yapacağı tahmin ediliyor.

Facebook karanlık tema için düğmeye bastı!

Fakat şu artık çok açık ki, şirket rekabetleri de başladığında göre, drone ile kargo teslimatı çağına artık resmen girmiş bulunuyoruz. Sokakta yürüken başınıza dikkat edin, üstünüze drone düşmesin.

Benzer Haberler