Avukat Ebru Timtik sloganlar eşliğinde defnedildi…

28 Ağustos 2020 Cuma

Ölüm orucunun 238’inci gününde hayatını kaybeden Avukat Ebru Timtik’in cenazesi otopsi işlemlerinin ardından polis tarafından Adli Tıp Kurumu önünden kaçırıldı, tepki gösterenlere biber gazı sıkıldı. Gazi Cemevi ve Gazi Mezarlığı abluka altına alındı. Ebru Timtik’in cenazesi bir süre sonra zırhlı araçlar eşliğinde Gazi Cemevi’ne getirildi. Güvenlik güçleri, cemevindeki törenin ardından cenazeyi bir kez daha kaçırdı ve abluka altındaki Gazi Mezarlığı’na götürdü. Polis, tepki gösteren kalabalığa da saldırdı. Polisin engellemelerine karşın kalabalık mezarlığa ulaştı. Timtik’in cenazesi arkadaşları tarafından sloganlar eşliğinde defnedildi.

Ölüm orucundaki avukat Ebru Timtik hayatını kaybetti!

Ölüm orucunun 238’inci gününde hayatını kaybeden Avukat Ebru Timtik’in cenazesi Adli Tıp Kurumu önünden kaçırıldı. Yetkililer İstanbul Barosu önünde yapılması planlanan anma törenini engellemek için cenazeyi Gazi Cemevine götürdü. Cenazenin kaçırılmasına engel olmak için cenaze aracının önünü kesen gruba da polis plastik mermi sıktı.

Ölüm orucunda hayatını kaybeden Ebru Timtik böyle hatırlanacak!

Timtik’in ölümün ardından gece Adli Tıp Kurumu önünde bekleyen insanları polis, “Burada oturmak yasaklandı” diyerek dağıtmaya çalıştı. Cenazeyi bekleyen 4 kişi gözaltına alındı. Adli Tıp Kurumu önü polis bariyerleri ile kapatılırken Timtik’in yakınlarının kaldırımdaki bekleyişi öğlen saatlerine kadar sürdü. Cenazenin önce Taksim’deki İstanbul Barosu önüne ardından da Gazi Mahallesi’ne götürüleceği açıklanmıştı. Ancak Timtik’in cenazesi Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsi işlemlerinin ardından zırhlı araç eşliğinde kaçırıldı. Duruma tepki gösteren kitleye de biber gazı sıkıldı.

Avukat Hüseyin Boğatekin cenazenin götürüleceği Gazi Cemevi ve defnedileceği Gazi Mezarlığı’nın ablukaya alındığını açıkladı. Ebru Timtik’in kaçırılan cenazesi bir süre sonra Gazi Cemevi’ne getirildi. Cenazeye pek çok zırhlı araç ve polis eşlik etti. Cemevine yakınları ve avukatları alınırken gazeteciler engellendi. Cemevi’nin giriş çıkışına TOMA araçları yerleştirilirken, çevresine bariyerler yerleştirildi.

SLOGANLAR EŞLİĞİNDE TOPRAĞA VERİLDİ

Timtik’in naaşının baro önüne getirilmesini engellemek için cenazeyi kaçıran polisler, cemevindeki törenin ardından Gazi Mezarlığı’na yürüyüşü engellemek için cenazeyi yeniden kaçırdı. Polis tepki gösteren kalabalığa da saldırdı. Timtik’in cenazesi abluka altındaki mezarlığa polis araçları eşliğinde götürdü.

Polisin engellemesine karşın kalbalık ara sokaklardan Gazi mezarlığına ulaştı. Ebru Timtik’in cenazesi arkadaşları tarafından sloganlar eşliğinde toprağa verildi.

İSTANBUL BAROSU’NDA ANMA

Ebru Timtik için İstanbul Barosu önünde anma düzenlendi, “Devrimci avukatlar omurumuzdur”, “Ebru Timtik ölümsüzdür” sloganları atıldı. Avukat Sinan Zincir, “Öüm değil yaşam dedik. Sesimiz Latin Amerika’dan Afrika’ya kadar duyuldu bu ülkenin yargısı duymadı” dedi.

İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu anmaya mesaj gönderdi:

“Adil yargılama talebindeki bir avukatı bugün uğurluyoruz. Ebru Timtik ve diğer meslektaşlar içim haksız bir karar verildi. Hak mücadelesini savunamamak ölümden de beter. Herkes bilmelidir ki bu ölüm engellenebilirdi. Engellemediler. Topyekun devletin duyarsızlığını nasıl izah edebilirler? Mücadelemizi sürdüreceğiz. Ona rahmet dilerken, uğruna adil yargılema hakkının savunucusu olacağımıza söz veriyoruz. Ebru Timtik hep bu mücadeleyle anılacak ve yaşayacak. Ebru Timtik güle güle. Seni uğurlarken bütün hak mücadelesi veren meslektaşların seni her zaman içinde yaşatacak. Ruhun şad olsun.”

ÖHD: ADALET BAKANI BİR ŞEY DEMİYOR

ÖHD EŞ Genel Başkanı Ayşe Acinikli de şunları söyledi: “Yaşadığımız bu şey hukuktan geriye ne kaldıysa bir milat. Yapılan mücadeleyi anlatmaya hiçbir sözlük yeterli olmayacak. Adil yargılama için bedenini ortaya koymak, yaşadığımız süreci ortaya koyuyor. Daha yargılama sürecinde onların haksızlığa uğramaması için sesimizi bütün dünyaya duyurduk. Adalet Bakanı çıkıp hiçbir şey demiyor. Hala kimseden bir ses çıkmıyor. Aytaç Ünsal’ı yaşatmak için hala çok geç değil. Aytaç da aynı şeyi yaşamasın diye mücadelemize devam edeceğiz.”

AYTAÇ ÜNSAL: ALACAĞIZ HAKKIMIZI

Ölüm orucundaki avukat Aytaç Ünsal da tedavi altında olduğu hastaneden bir mesaj gönderdi: “Canım avukatım, arkadaşım, adalet yoldaşım… Göz göre göre öldürdüler seni. Ama doğuyorsun sen şimdi halkın yüreğinde. Yüreklerde, beyinlerde doğuyorsun. Var mı dünyada adalet için bir örneği ömrünü veren bir avukat. Alacağız hakkımızı. Senin için alacağız.”

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi avukatların yargılandığı davada, “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla Ebru Timtik’e 13 yıl 6 ay, Aytaç Ünsal’a 10 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti.

Mahkeme kararı, dosyada somut deliller olmaması, suçlamanın itirafçı ifadelerine dayanması, savunma avukatlarının beyanlarda bulunamaması, mahkumiyet kararı verilirken savunma avukatlarının salonda bulunmaması gerekçeleriyle eleştirildi ve tepki çekti.

Ceza kararlarının ardından avukatlar, adil yargılanma talebiyle açlık grevine başladı. 3 Şubat’ta açlık grevine başlayan ÇHD Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve avukatlar Aycan Çiçek, Engin Gökoğlu ve Ayşegül Çağatay, eyleme 10 Mart’ta ara verdi.

Açlık grevini ölüm orucuna çeviren Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için Adli Tıp Kurumu, cezaevinde kalamaz raporu verdi. Hapis cezası kararına yapılan itiraz üzerine dosya Yargıtay’a gönderildi.

Timtik ve Ünsal’ın sağlık durumlarının kötüleşmesi nedeniyle tahliye edilmeleri ve Yargıtay’ın itirazı karara bağlaması için çağrılar yapıldı. Tahliye talepleri reddedilen avukatlar, 30 Temmuz’da hastaneye sevk edildi. Ebru Timtik, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, Aytaç Ünsal da Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülmüştü. (Gazete Duvar)

Benzer Haberler