‘e-Devlet’te isim değişikliği’ ile ilgili ali Mahir Başarır’dan çarpıcı iddia

24 Ağustos 2022 Çarşamba

CHP’li Ali Mahir Başarır, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun Geçici 11 inci maddesinde düzenlenen isim ve soyadı değişikliği konusundaki iddiaları ve süre uzatımını meclis gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isim ve soyadı değişikliğinin süre uzatımının altında seçimi kaybetme korkusu olduğunu belirterek, “Önümüzdeki süreçte yapılacak olan seçimi kaybedeceklerini anladılar ve kaybedecekler. Şimdi de Suriye ve Afgan vatandaşı olup da Türk vatandaşlığına geçenlerin isimlerini değiştirerek seçmen listesinde ne kadar Afgan ve Suriyeli seçmen olacağını gizleme telaşı içerisindeler. Ama onlara da hak vermiyor değilim çünkü ekonomi başta olmak üzere tüm alanlardaki beceriksiz politikaları nedeniyle vatandaşlarının karşısına çıkacak yüzleri yok. Bu tür basit yollara başvurmak zorunda kaldılar ancak ne yaparlarsa yapsınlar bu halk gereken cevabı sandıkta verecektir.” sözlerini ifade etti.

Ali Mahir Başarır: Adı adil olan Bakan sen kimsin?

BU ARTIK SON ÇIRPINIŞLAR

Seçim bölgesinde özellikle Suriyeli birçok vatandaşın esnaflık yaptığını ifade eden CHP’li Başarır, “Suriyeli esnaflar hayatlarından memnunken Türk esnaflar hayatlarından bezmiş durumda. İşte bu nedenledir ki iktidar ne kadar Suriyeli ve Afgan vatandaşlarını Türk vatandaşlığına geçirip seçmen kütüğünde de isimlerini gizlersem o kadar kârdır anlayışıyla hareket ediyor. Bu artık son çırpınışlardır ve utanmazlıktır.” dedi.

CHP’li Başarır, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yazılı olarak yanıtlaması istemiyle vermiş olduğu soru önergesinde;

“5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun Geçici 11 inci maddesinde, “Kişinin üç yıl içerisinde yerleşim yerinin bulunduğu nüfus müdürlüğüne yazılı olarak başvurması kaydıyla; 21/6/1934 tarihli ve 2525 sayılı Soyadı Kanununun 3 üncü maddesine aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan, genel ahlaka uygun olmayan, toplum tarafından gülünç karşılandığı değerlendirilen ad ve soyadları, mahkeme kararı aranmaksızın, il veya ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir defaya mahsus olmak üzere değiştirilebilir. İl ve ilçe idare kurullarının vereceği karar kesindir…” denilmektedir. Bu hususta Cumhurbaşkanı’nın süre uzatma konusunda yetkili olduğu da belirtilmiş ve sürenin uzatıldığı kamuoyuna yansımıştır.

Son günlerde kamuoyunda Türk vatandaşlığına geçmiş bulunan Suriye, Afgan vs. vatandaşlarının da bu hükümden yararlanarak isimlerini toplu olarak değiştirdikleri iddia edilmiştir. Her ne kadar bakanlığınız verilerine göre Suriye ve Afgan vatandaşı olup da Türk vatandaşlığına geçen seçmen sayısını açıklasanız da açıklanan bu rakamların gerçeği yansıtmadığı kamuoyunda ağırlıklı olarak konuşulmaktadır. Ayrıca hukuki açıdan bu sorun değerlendirildiğinde isim değişikliğinin ancak şu hallerde yapılabiliyor olması gerekmektedir:

Vatandaş ‘açız’ diyerek isyan etti!

1-21/6/1934 tarihli ve 2525 sayılı Soyadı Kanununun 3 üncü maddesine aykırı soyadları
2-Yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan ad ve soyadları
3-Genel ahlaka uygun olmayan ad ve soyadları
4-Toplum tarafından gülünç karşılandığı değerlendirilen ad ve soyadları” açıklamalarına yer vererek aşağıdaki soruların yanıtlamasını istedi.

1-5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’na Geçici madde eklendiğinden bugüne kadar kaç vatandaş bu yolla isim ve soyadını değiştirmiştir?
2-Daha önce Suriye veya Afgan vatandaşı olup da Türk vatandaşlığına geçmiş bulunan kaç kişi 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’na Geçici 11 inci madde kapsamında isim ve soyadını değiştirmiştir?
3- Suriye veya Afgan vatandaşı olup da Türk vatandaşlığına geçen kişiler, ayrı ayrı belirtilmek üzere yukarıda 4 madde olarak açıklanan hangi gerekçeyi kullanarak isim ve soyadını değiştirmişlerdir?
4-Bu kanuna göre kaç vatandaşın başvurusu reddedilmiştir? Hangi gerekçelerle reddedilmiştir?
5-İsim ve soyadı değişikliği süre uzatımının gerekçesi Suriye veya Afgan vatandaşı olup da Türk vatandaşlığına geçen kişilerin ne kadar oy kullandığını gizlemek midir?

Ali Mahir Başarır’a dert yanan kadın gözyaşlarını tutamadı

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri (NVİ) Genel Müdürlüğü, mahkeme kararı olmaksızın ad ve soyadı değişikliği başvurularıyla ilgili uygulamaya ilişkin iddialara yönelik açıklamada bulundu.

Açıklamada, genel ahlaka uygun olmayan, gülünç olarak değerlendirilen, yazım ve imla hatası olan ad ve soyadı değişikliği başvurularına ilişkin örnekler verildi.

Ad ve soyadında noktalama işareti, harf ve düzeltme işareti eksiklikleri bulunanlar ve değiştirmek isteyenlere örnek olarak, “Yasmin/ Yasemin, Memet/ Mehmet, Melhat/Melahat, Çığdem/Çiğdem, Alı/Ali, Nıhal /Nihal, Ulku/Ülkü, Adem/Âdem, Bilal/Bilâl, Kazım/Kâzım, Kamil/Kâmil” isimleri paylaşıldı.

2525 sayılı Soyadı Kanunu’nda belirtilen umumi edeplere uygun olmayan ve gülünç ad veya soyadı olduğu değerlendirilenlere örnek olarak da “Yalak”, “Kalas”, “Sıçan”, “Deli”, “Koyun”, “Top”, “Boynuz”, “Ördek” isimlerine yer verildi.

Ayrı yazılmış adların birleştirilmesini (Ayşe Gül/Ayşegül) ya da bitişik şekilde yazılmış olan adların ayrı yazılmasını (Mehmetcan/Mehmet Can) talep edenlerin, başvurmaları halinde il ve ilçe idare kurulu kararıyla ad veya soyadlarının değiştirilebildiği belirtildi.

DÜZENLEME SONRADAN TÜRK VATANDAŞI OLANLARI KAPSAMIYOR

Uygulamayla ilgili basın kuruluşlarında önceden yayımlanan haberlere de yer verilen açıklamada şöyle bilgi paylaşıldı:

“Bazı milletvekillerinin son günlerdeki açıklamalarıyla düzenleme hakkında bilgilerinin olmadığı, bilgilerinin olmadığı konu hakkında ise kamuoyunu yanlış yönlendirdikleri görülmüştür. Hatta öyle ki düzenlemeye yönelik uygulamayla ilgili FETÖ mensuplarını kurtarmak ve yabancılara vatandaşlık verilmesi gibi akla mantığa sığmayacak ilişkilendirmeler bile yapılmıştır. Söz konusu düzenlemeden sadece doğumla Türk vatandaşı olan kişiler yararlanabilmektedir. Sonradan Türk vatandaşlığını kazanan kişiler kapsam dışındadır.”

– 5 yılda 298 bin 670 kişi soyadını değiştirdi, 134 bin 818 kişi ismini düzelttirdi

Yaklaşık 5 yıldır yürürlükte olan, mahkemelerin iş yükünü azaltıp vatandaşlara kolaylık sağlayan uygulamayla bugüne kadar 298 bin 670 kişinin soyadını değiştirdiği ve 134 bin 818 kişinin ismini düzelttirdiği bildirilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ülke genelinde ilçe nüfus müdürlüklerine yapılan başvurular kapsamında, 946 Yunis-Yunus, 588 Ümüt-Ümit, 770 Memet-Mehmet, 340 Abubekir-Ebubekir, 298 Ferat-Ferhat, 218 Çoşkun-Coşkun oldu.

Kadınlarda ise 971 Sümeyya-Sümeyye, 276 Keziban-Kezban, 592 Firdes-Firdevs, 441 Sadet ise Saadet oldu.

En çok düzeltilen soyadları ise 6 bin 550 Top, 3 bin 531 Koyun, 2 bin 432 Satılmış, 2 bin 115 Çoşkun, 2 bin 17 Çakal, 1830 Deli, 1729 Uğuz, 1707 İşik, 1695 Çıplak, 1442 Kör oldu.”