Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Dünyanın koronavirüsle mücadelesi… Salgının merkezi değişti, ABD sağlıkçılara çağrı yaptı

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı dünya genelinde 24 bin 77’ye, virüs bulaşan hasta sayısı ise yarım milyonu geçerek, 532 bin 788’e yükseldi. Son 24 saatte 2 bin 771 kişi yaşamını yitirirken, 60 bin 712 kişide daha koronavirüs tespit edildi.

Koronavirüs, dünya genelinde can almaya devam ediyor. İtalya’da hızla yayılan virüs, Avrupa’nın da salgında merkez üssü haline gelmesine neden oldu. İtalya’da virüs nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 8 bin 215’e yükselirken; vaka sayısı da 80 bin 589’a çıktı.

İRAN’DA ÖLÜ SAYISI 2 BİN 378’e YÜKSELDİ

İran’da, son 24 saatte 144 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 378’e yükseldi.

ABD’DE VAKA SAYISI ÇİN’İ GEÇTİ, SAĞLIKÇILARA ÇAĞRI YAPILDI

ABD’de koronavirüs tespit edilen vaka sayısı Çin’i ve İtalya’yı geçti. 85 bin 991 vakanın bulunduğu ABD’de, hayatını kaybedenlerin sayısı 1296 olarak açıklandı. ABD dünya genelinde en çok vakanın bulunduğu ülke konumuna geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, bir açıklama yayımlayarak dünya çapında özellikle yeni tip Koronavirüs (Covid-19) üzerine çalışan sağlık çalışanlarını ülkelerine çalışmak için çağırdı.

Açıklamada, “ABD’de iş için ya da değişim ziyaretçisi (H ya da J tipi vize) olmak üzere çalışmak isteyen, özellikle Covid-19 tedavisiyle ilgilenen sağlık çalışanlarını yakınlarındaki büyükelçilik ya da konsolosluk ile vize randevusu için iletişime geçmeye çağırıyoruz.

J-1 programı kapsamında hâlihazırda ABD’de çalışan yabancı sağlık çalışanları da sponsorlarıyla iletişime geçip program sürelerini uzatabilir” denildi.

ORTA AVRUPA’DA VAKA VE ÖLÜ SAYILARINDA YÜKSELİŞ

Virüsün İtalya’da hızla yayılmasının ardından Orta Avrupa’daki vaka sayılarında da yükseliş gözlemlendi. Almanya’da vaka sayısı 43 bin 938’e yükselirken; 267 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu. Öte yandan, Fransa’da 29 bin 556 kişide virüs tespit edildiği ve 1698 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. İspanya’da vaka sayısı 57 bin 786’ya ulaşırken; hayatını kaybedenlerin sayısının 4 bin 365’e çıktığı bildirildi. İngiltere’de ise koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısının 580’e, vaka sayısının da 11 bin 812’ye çıktığı belirtildi.

ALMANYA: HAFTADA YARIM MİLYON TEST

Koronavirüs nedeniyle 253 kişinin hayatını kaybettiği, toplam 42 bin 288 vakanın görüldüğü Almanya’da, her hafta yarım milyondan fazla test yapılıyor. Almanya’da vaka sayısının yüksek olmasına rağmen ölüm oranın düşük olması da dikkat çekiyor.