Doğum yapan eşini hastanede bıçakladı, indirimsiz hapis cezası aldı!

6 Ekim 2020 Salı

Doğum yapan eşini hastanede bıçakladı, indirimsiz hapis cezası aldı!

Gaziantep’te doğum yapan eşini bıçaklayarak yaralayan Ahmet Y., 18.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ahmet Y. tarafından saldırıya uğrayan Güldane Y. ise “Adalet yerini buldu, tek sevincim bu” dedi.

Gaziantep’te doğum yapan eşini hastane odasında bıçakla yaralayan sanık, “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 18,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Gaziantep 1’inci Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Ahmet Y, cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada, müşteki Güldane Y, taraf avukatları ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türkiye Barolar Birliği, Gaziantep Barosu ve Kadın Hakları Komisyonu temsilcileri de hazır bulundu.

Sanık Ahmet Y. savunmasında “Öldürme kastım olsa öldürürdüm” diyerek öldürme kastı olmadığını savundu.

Cumhuriyet savcısı, sanığın “eşe ve kendisini savunamayan birine karşı nitelikli halleriyle kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Müşteki Güldane Y, mütalaaya katıldığını ifade ederek, “Beni öldürmeye gelen bir şahsın en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum. Kaldı ki sanığa kimse ağır sözler söylemedi, asıl ağır hakaret ve sözlere ben maruz kaldım.” dedi.

Mahkeme heyeti, sanığı “nitelikli kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 18,5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanığın cezasında indirim yapılmasına yer olmadığına hükmeden heyet, Ahmet Y’nin tutukluluk halinin devamına da karar verdi.

“ADALET YERİNİ BULDU”

Güldane Y, adliye çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Adalet yerini buldu. Tek sevincim bu. Kadına şiddet son olsun artık.” dedi.

Ailenin avukatı Mehmet Cihan Mercimek de verilen cezada hiçbir şekilde indirim yapılmadığına dikkati çekerek, “Bu karar bir nebze de olsa vicdanları rahatlatıcı bir karar oldu. Ceza miktarı bakımından da aslında tüm kadınları sevindirici emsal niteliğinde bir karar. O yüzden ‘hak, adalet yerini buldu’ diyoruz. Şiddet olaylarının yaşanmamasını temenni ediyoruz.” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Gaziantep’te, Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde geçen yıl 24 Ağustos’ta erkek bebek dünyaya getiren Güldane Y. eşinin bıçaklı saldırısı sonucu yaralanmış, hastane görevlileri tarafından yakalanarak polise teslim edilen Ahmet Y. tutuklanmıştı.

Ahmet Y. hakkında “eşi kasten yaralama” suçundan 4,5 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianame kabul edilerek 11’inci Asliye Ceza Mahkemesinde dava açılmış, dosya 11’inci Asliye Ceza Mahkemesince yetkisizlik kararı verilerek, suçun kapsamı nedeniyle ağır ceza mahkemesine gönderilmişti.

Benzer Haberler