Diyanet, uzmanlarını ‘bilgi ve görgüleri artsın’ diye ABD’ye gönderiyor

2 Kasım 2019 Cumartesi

Diyanet, uzmanlarını ‘bilgi ve görgüleri artsın’ diye ABD’ye gönderiyor

TBMM’ye sunulan Diyanet Bütçe teklifinde, Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 2020’de yapacağı faaliyetler sıralandı ve “Kurul uzman yardımcılarının bilgi ve görgü gelişimine katkı sağlamak üzere yurt dışına (ABD) gönderilmeleri planlanmaktadır” denildi.

Din İşleri Yüksek Kurulu gelecek yıl, Uluslararası Namaz Vakitleri Kongresi, Avrasya Fetva Meclisi, Modern Kesim Yöntemleri konferanslarına da katılacak. Diyanet TV, Diyanet Radyo ve Kuran Radyo’nun tüm yurda yayılması da planlandı. Diyanet Radyo ve Kuran Radyo, nüfusu 50 binin üzerinde bulunan tüm ilçelere yaygınlaştırılacak. Risalet Radyo’nun da 81 ilde yayın yapması için verici ve anten sistemlerinin kurulması için çalışmalar yapılacak.

DOĞU VE GÜNEYDOĞUYA AÇILMA PLANI

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü de 2020’de Doğu ve Güneydoğu’ya açılacak. Bütçe sunumunda bu konuda, “Din hizmetlerinin toplumunu bütün kesimlerine ulaşmasını sağlama amacıyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde dini rehberlik faaliyetleri planlanmıştır” ifadesine yer verildi.

SOSYAL HİZMETLERDEKİ ÇOCUKLARA YÖNELİK PLANLAMA

Ayrıca Kur’an Kursu öğreticilerine yönelik aile eğitimi verilmesi, sosyal hizmet kurumlarında kalan çocuklara yönelik düzenlenen kamp programlarında “değerler eğitimi” ile ilgili çalışmalar yapılması, Helal Gıda Eğitim Programı, Başkanlık Türk Tasavvuf Musikisi Korusu çalışmaları, Hastanelerde görev yapan manevi destek uzmanları için seminerler yapılması da planlandı.

YABANCI ÖĞRENCİLERE EĞİTİM

Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü de, ülkemizde bulunan mültecilere yönelik “eğitim-öğretim” programına devam edecek. Bütçe sunumunda “Yurt dışından gelen soydaş ve dindaş öğrenciler ile Suriye, Irak, Afganistan gibi ülkelerden gelen yabancı uyruklu öğrencilere eğitim-öğretim verilmesi sağlanacaktır” açıklaması yapıldı.

İSLAMOFOBİYE KARŞI GİRİŞİMDE BULUNULACAK

Diyanet, İslamofobi’ye karşı da girişimlerde bulunacak. Bu konuda, “Türk Vatandaşların karşılaştığı (Entegrasyon, İslamofobi v.b.) sorunların yerinde tespiti çalışmaları yapılacak, yurtiçi ve yurtdışında dini cemaat ve kuruluşlar tarafından düzenlenecek etkinliklere Başkanlığımızı temsilen katılımcılar gönderilecektir” denildi.

Benzer Haberler