Diyanet açıkladı: Sayısı en çok artan okul! ‘8 yılda yüzde 380 arttı’

31 Ocak 2019 Perşembe

Ali Erbaş, “2011 yılında ben dekandım ve benim dekanlığım döneminde 22 ilahiyat fakültesi vardı. Bunlardan 3’ü de fonksiyonsuz haldeydi. Aradan geçen 8 yıllık bir süre içerisinde sayı, 105’e çıktı” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kamu Denetçiliği Kurumu’nda düzenlenen “Din Eğitimi ve İLİTAM Çalıştayı”na katıldı. Burada konuşan Erbaş, sosyopolitik düzlemdeki mağduriyetlerin, öncelikle sınavsız geçiş imkanıyla ilahiyat ön lisans programının öğrenci kabulünün başlamasına neden olduğunu söyledi. Ön lisans mezunlarındaki artış ve Dikey Geçiş Sınavı ile örgün eğitime geçişteki yığılma nedeniyle İLİTAM’ın (İlahiyat Lisans Tamamlama Uzaktan Eğitim Programı) ihtiyaç olarak gündeme geldiğini kaydeden Erbaş, şunları söyledi:

“Bugüne geldiğimizde din eğitimi açısından sıkıntılı dönemler geride kalmış, mağduriyetler giderilmiş ve dini yüksek öğretim yapan fakültelerin sayısı, 105 olmuştur. 2011 yılında ben dekandım ve benim dekanlığım döneminde 22 ilahiyat fakültesi vardı. Bunlardan 3’ü de fonksiyonsuz haldeydi. Aradan geçen 8 yıllık bir süre içerisinde sayı, 105’e çıktı. Bu fakültelerin 2018 yılı kayıt kontenjanı, 18 bini aşmış durumdadır.”

Benzer Haberler