‘Cumhurbaşkanı’na bağlı ikinci bir polis teşkilatı’ kuruldu

22 Ağustos 2020 Cumartesi

‘Cumhurbaşkanı’na bağlı ikinci bir polis teşkilatı’ kuruldu

İstanbul’da Emniyet’e bağlı taşra teşkilatı Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yer aldı. Av. Prof. Dr. iur. Mehmet Köksal, söz konusu kuvvet müdürlüğünü, “Doğrudan Cumhurbaşkanı’na bağlı ikinci bir polis teşkilatı” olarak tanımladı.

İstanbul’da Emniyet’e bağlı taşra teşkilatı Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü kuruldu. 2018 Temmuz ayında Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü’nün görev alanı, Cumhurbaşkanı ve devlet büyüklerinin programları başta olmak üzere mitingler ve ihtiyaç duyulması halinde spor müsabakalarında görevlendirilmek olarak tanımlanmıştı.

Soylu’dan ‘Takviye Hazır Kuvvet’ savunması

 

Av. Prof. Dr. iur. Mehmet Köksal, konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, söz konusu kuvvet müdürlüğünü, “Bugünkü ‘müjdenin’ gölgesinde kalan bir karar. CB doğrudan kendisine bağlı ikinci bir polis teşkilatı kurdu. Bu çok tehlikeli bir gelişme! Almanya’da Hitler zamanında SS polis teşkilatına giden yol da böyle başlamıştı!” ifadeleriyle eleştirdi.

Benzer Haberler