CHP’ye gelen son 10 gün istihbaratı! Kılıçdaroğlu’nu karalayan sahte video ve ses kayıtları

2 Mayıs 2023 Salı

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu hakkında “sahte video ve ses kayıtları” üretmek için yurtdışından hacker kiralandığı iddia edildi.

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a yönelik ‘dark web’ ve ‘Cambridge Analytica’ uyarısının yankıları sürerken, flaş iddialar ortaya atıldı.

Kılıçdaroğlu bu uyarısı öncesinde de ‘kirli dile son verilsin’ çağrısı yaparak “Son 10 günde girişilecek en pis işleri biliyorum. Ve onlara diyorum ki; azıcık sağduyu” demişti.

Kılıçdaroğlu’ndan Fahrettin Altun’a son uyarı

Bu uyarılar sonrası gazeteci Murat Yetkin’e konuşan üst düzey bir CHP’li, siber seçim müdahalelerine ilişkin önemli istihbaratları olduğunu belirtti. Yetkin Report’ta “Kılıçdaroğlu’nun son on gün uyarısı ve ‘deep fake’ istihbaratı” başlığıyla yayımlanan yazının ilgili bölümü şöyle:

CHP’DEKİ ‘SON ON GÜN’ İSTİHBARATI

“Bu iddiadaki hesaba göre Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’na yönelik “son on gün” kampanyası 3 Mayıs ya da 4 Mayıs’ta, yani yarın ya da ertesi gün başlatılacak; seçim 14 Mayıs’ta. Bir süre önce CHP Genel Merkezine gelmeye başlayan bilgiler ise şöyle:

• Gelen istihbarat bilgilerine göre Erdoğan, İletişim Başkanlığı üzerinden Kılıçdaroğlu’nun seçim kampanyasını yıpratmak amacıyla “deep fake” ve “Cambridge Analytica” benzeri sistemleri birlikte kullanarak “sahte video ve ses kayıtları” üretmek için düğmeye bastı. (Bu kavramların ne demek olduğuna birazdan değineceğim.)

• Bu amaçla bazısı “dark web” üzerinden, yurtdışından çok sayıda “hacker” kiralandı. Muhalefete yönelik “DDoS” saldırılarıyla eleştirel ve muhalif sitelerin engellenmesi, iktidar yanlılarının da öne çıkarılması kampanyası hazırlandı.

• Kampanyanın asıl hedefiyse Kılıçdaroğlu: amaç Kılıçdaroğlu’nu Erdoğan’ın seçim kampanyasında kullanabileceği kişilerle görüşmüş, söylemediği şeyleri söylemiş gibi ses ve görüntü kayıtları üretip bunları hedef internet kullanıcılarına göndererek seçim sonuçlarına müdahale etmek.

Kılıçdaroğlu: Son 10 günde girişilecek en pis işleri biliyorum

BELDEN ALTI VURUŞ HAZIRLIĞI

CHP’deki istihbarata göre seçime bir hafta, on gün kala devreye alınacak Kılıçdaroğlu’nu karalama kampanyasının özellikle üzerinde durulan hedef zaman dilimiyse ABD seyahati.

Burada önemli olan iddianın ortaya atılması kadar iddianın yayılması için gerekli siber altyapının hazırlanması. Yapay zekâ kullanımı alanındaki gelişmeler bu tür sahte üretimleri kolaylaştırıyor. Ve bu yolla, bazı bilişimcilerin “derin sahtekârlık” olarak Türkçeleştirdiği “deep fake” yöntemleriyle üretilmiş bu ses ve görüntülerin muhalif seçmeni Cumhur İttifakına oy vermese de sandığa gidip Millet ittifakı adayı için oy kullanmaktan caydırmak.”

YAZININ TAMAMI

Kılıçdaroğlu’nun uyarı yaptığı ‘Cambridge Analytica’ nedir? Dansla seçimleri nasıl etkilemişlerdi?

ÖZEL: “BİRTAKIM MONTAJLAR, SAHTE SES KAYITLARI İDDİALARI VAR”

Konu hakkında katıldığı canlı yayında açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise şu ifadeleri kullandı:

“Birtakım hazırlıklar var. Birtakım derin ve kirli internet üzerinde sahte ses kayıtları üretilmesi. Dark web sitelerinden servisiyle ilgili devlet memuru ciddiyetinde olması gereken kişilerin dünyanın bir takım dark web insanlarıyla pazarlıklar yürüttüğü ihbarını aldık. Onun için hat çizdik. Birtakım montajlar, sahte ses kayıtları iddiaları. Süleyman Soylu geçen seçimlerde, ondan önceki seçimlerde polislere sandık başında hangi partinin kaç oy aldığının bilgisini istedi. Görevlendirilecek polislerin sandık başından aplikasyona gireceği ve göndereceği program yaptırmış. Muharrem Erkek’in de itirazı bu. Daha önce telsiz marifetiyle sonuç bildirdiler. Biz seçim güvenliğiyle ilgili olabilecek her hazırlığı yaptık. Seçim güvenliği açısından hazırız. Olası gelişmeye karşı teyakkuz pozisyonundayız. Burada bir endişeye gerek yok. Süleyman Soylu’nun vereceği cevabı ben de merak ediyorum”

CHP’li Erkek: Soylu’nun seçimler için bakanlıkta paralel bir yapı kurduğunu tespit ettik