Ceren Özdemir cinayetinin faili, ‘polisi yaralama’ suçundan yargılanıyor

6 Temmuz 2021 Salı

Ceren Özdemir cinayetinin faili, ‘polisi yaralama’ suçundan yargılanıyor

Üniversite öğrencisi Ceren Özdemir’i bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Özgür Arduç, yakalandığı esnada polis memurlarını bıçakla yaralamıştı. Arduç’un polisi yaralama suçundan yargılandığı davanın altıncı duruşması görüldü.

Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, Van Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan sanık Arduç ile Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlantı kuruldu.

Mahkeme heyeti başkanının, “Söylemek istediğin var mı?” sorusu üzerine sanık Arduç, “Hayır” diyerek yanıt verdi. Duruşmaya katılan polis memurlarından Zeki Çelik ise “Olaydan dolayı vazife malulü olarak emeklilik başvurusunda bulundum. Kolumda yüzde 60 güç kaybı var.” ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti, polis memuru Çelik hakkında ilgili raporun dosyaya geldiğini ancak eksik hususların giderilmesi için Çelik’in hastaneye sevk edilerek kolundan EMG çekilmesini kararlaştırdı.

Heyet, duruşmayı 21 Eylül’e erteledi. Tam bu esnada, “Bir şey sorabilir miyim?” diyerek söz alan sanık Arduç, “Bir dahaki duruşmada karar çıkacak mı?” şeklinde soru yöneltti. Mahkeme heyeti başkanı bu soruya, eksik hususların tamamlanması gerektiğini söyleyerek cevap verdi.

NE OLMUŞTU?

Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Ceren Özdemir, 3 Aralık 2019’da Altınordu ilçesi Zaferi Milli Mahallesi’ndeki evinin bulunduğu binaya girerken bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybetmiş, katil zanlısı olarak gözaltına alınan Özgür Arduç tutuklanmıştı.

Ceren Özdemir cinayetinde yeni gelişme

Ordu Cumhuriyet Başsavcılığınca Arduç hakkında Özdemir’i öldürmesi sebebiyle “Canavarca hisle kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle, polis memurları Zeki Çelik ve Haydar Değerli’yi bıçakla yaralaması nedeniyle de “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs” suçundan iki kez cezalandırılması istemiyle Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesinde iki kamu davası açılmıştı.

“CANAVARLA HİSLE KASTEN ÖLDÜRME SUÇU”

İddianamelerde, şüpheli hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 62. maddesi uyarınca ceza indirimi yapılmaması talebinde de bulunulmuştu. Arduç’a, Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesince, Ceren Özdemir’in öldürülmesine ilişkin davanın 20 Ocak 2020’de görülen ikinci duruşmasında “Canavarca hisle kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kararı verilmişti.

Ceren Özdemir’in katilinden hakime: Gelmekten bıktım, bitirelim bu mahkemeyi de

Sanık Arduç’un, polis memurlarını bıçakla yaralamasıyla ilgili davanın 24 Eylül 2020’de görülen dördüncü duruşmasında, polis memuru Çelik hakkında adli tıp kurumundan istenen kati raporun hazırlanmaması üzerine raporun çıkacağı süre dikkate alınarak, Ceren Özdemir davasından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan ve tutukluluğu devam eden sanığın, bu dosyadan tutuksuz yargılanmıştı. Davanın 19 Ocak’ta yapılan duruşmasında ise polis memuru Çelik ile ilgili kati raporun hazırlanacağı süre dikkate alınarak, duruşma ertelenmişti.

Benzer Haberler