Canan Karatay tıp dünyasında tartışma yarattı! ‘Çıldırıyorum’

Yayın tarihi: 8 Şubat 2020 Cumartesi 10:42 am - Güncelleme: 8 Şubat 2020 Cumartesi 10:42 am

Tıp dünyası tartışma yaratan önerileriyle gündemde olan Prof. Dr. Canan Karatay’ı konuşuyor.

“Hamilelikte diyabet testi zararlı”, “Tavuk döner büfelerinin önünden geçerken bile midem bulanıyor”, “Ekmek yemeyin” açıklamalarıyla konuşulan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, son olarak Koronavirüs’e karşı kelle paça önerisiyle gündeme geldi. Tıp dünyasından pek çok isim Karatay’ı eleştiriyor ancak Karatay, eleştirilere, “Polemik benim işim değil. Herkes kendi fikrini söylemekte özgürdür” diyerek yanıt veriyor.

Canan Karatay’dan koronavirüs tavsiyesi! Korunmak için…

Hürriyet yazarı Fulya Soybaş, tıp dünyasından farklı isimlerle konuştu.

“BİR PROFESÖR BUNU SÖYLEYEBİLİR Mİ?”

Koruyucu sağlık uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral konuya ilişkin olarak, “Çıldırıyorum” diyerek tepkisini dile getirdi. “Bizim ağzımızdan çıkan her söz çok önemli. ‘PR’ yapacağım, ‘reyting’ alacağım diye toplum sağlığına zarar getirecek laf duydunuz mu benden?” diye soran Özyaral, Prof. Dr. Karatay’ı bilimsel gerçeklikten uzak olmakla eleştirdi. Özyaral, “Ekmek yemeyin’ dedi, oysa dünya tıp literatürüne göre ‘ekmek yemezsen kaslarını yersin’. Bir profesör bunu söyleyebilir mi?” dedi.

Canan Karatay ve Mehmet Öz’e ‘kahvaltı’ yanıtı: Bu ne cüret?

“HEKİM OLMAK AĞZINA GELENİ SÖYLEME HÜRRİYETİ VERMEZ”

Psikiyatrist Prof. Dr. Arif Verimli de sadece Prof. Dr. Canan Karatay’a değil, aykırı söylemleri ile gündem değiştirmeye çalışan birçok meslektaşına öfkeli olduğunu belirtti. Verimli, “Mesleğin etik kuralları vardır. Hekim olmak ağzına geleni söyleme hürriyeti vermez!” dedi.

Canan Karatay hakkında suç duyurusu

Nörolog Prof. Dr. Derya Uludüz de “etik” ve “ahlaki” değerler üzerinden eleştirilerde bulunduç Uludüz “Doktorlar, etik kurallara uygun şekilde, uluslararası camiada yayımlanan makaleler ve geniş katılımla yapılan çalışmaları referans vererek konuşabilirler. ‘Ben 3 kişiye uyguladım işe yaradı. Siz de deneyin’ demek etik değil” diye konuştu.