Canan Karatay’dan koronavirüs tavsiyesi! Korunmak için…

Yayın tarihi: 6 Şubat 2020 Perşembe 11:17 am - Güncelleme: 6 Şubat 2020 Perşembe 11:17 am

İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, son günlerde gündemden düşmeyen koronavirüsüne karşı tüketilmesi gereken besinleri sıraladı.

Günden güne yayılan, dünyaya korku salan ve toplamda 564 kişinin ölümüne neden olan koronavirüsü, Prof. Dr. Canan Karatay’ında gündemindeydi.

Kahramanmaraş’ta katıldığı bir programda konuya ilişkin açıklamada bulunan Karatay, “Teknoloji ilerlemesine rağmen asırlardan beri daha virüsleri halledemedik. Virüslerin hücre içine girmesini bizim engellememiz lazım. Hücre içine girmezse hastalık olmuyor. Onun için de bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz lazım. Hücre güçlü olursa virüsler kapıları açıp içeri giremezler. Vücudumuzun direncini kırmazsak hastalanma olmaz, bütün mesele budur. Corona ve enfeksiyonlardan korunmak için ev sirkesi, doğal probiyotiktir, vücudumuzdaki dost bakterileri besler, ev yoğurdu, ev turşusu ve turşu suyu tüketin. Bağırsaklardaki dost bakterileri çoğaltır. Corona diye çıkardılar ama merak etmeyin gripten farkı yok.” diye konuştu.

Ayrıca Türkiye’deki ekmek tüketiminin fazlalığına ve bazı gıdalarda mısır şurubu kullanımına değinen Karatay, özellikle çocukların bu tür maddeleri tüketmesinin sakıncılarına işaret etti.

Gribe karşı kelle paça tüketilmesini öneren Karatay, bu yemekte protein, dengeli yağ ve vitaminlerin bulunduğunu belirtti.