Bursa’da sel sularına kapılan kadın son anda kurtarıldı

18 Haziran 2020 Perşembe

Bursa’da öğle saatlerinde amniden bastıran yağmur, Osmangazi ilçesinde su baskınlarına neden oldu. Çok sayıda iş yeri sular altında kaldı. Tahtakale’de sel suları önüne ne kattıysa sürükledi. Bir kadın sel sularından son anda kurtarıldı.

Bursa’da hava sıcaklığının düşmesiyle birlikte öğle saatlerinden itibaren başlayan sağanak, kısa sürede hayatı olumsuz etkiledi. Gök gürültülü yağış, ulaşımı da olumsuz etkiledi. Araçlar kontrollü olarak seyir ederken, bazı araçlar yoldaki selden kurtulma amacıyla çareyi kaldırıma çıkarak ilerlemekte buldu. Şiddetli yağış nedeniyle bir çok işyerini de su bastı. Yağışa hazırlık yakalanan vatandaşlar ise çevredeki kapalı alanlara sığındı.

SELE KAPILAN KADIN KURTARILDI

Etkili olan sağanak sırasında merkez Osmangazi ilçesindeki Tahtakale Mahallesi’nde sel sularına kapılan Emine Kahvecioğlu, sürüklenmeye başladı. Kahvecioğlu, vatandaşlar tarafından kurtarıldı. Çağırılan ambulansla Çekirge Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Kahvecioğlu’nun sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Bu arada, Emine Kahvecioğlu’nun suda sürüklenme anı, cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. Aynı bölgede, sel sularının çamaşır makinesi, motosiklet ve çöp kutularını da sürüklediği görüldü.

‘ATLADIM SUYUN İÇİNE KADINI KURTARDIM’

Kameralar tarafından sürüklendiği anlar saniye saniye kaydedilen Helvacıoğlu’nu esnaf Sinan Yılmaz (52) kurtardı. O anları anlatan Yılmaz, tüm yaşananların dakikalar içinde geliştiğini belirterek, insanlık görevini yerine getirdiğini dile getirdi. Yılmaz, “Burada 15-20 dakika içerisinde sel felaketi oldu, sel suları önüne kattığı her şeyi götürdü. Kapının önündeki malzemeyi içeri çekerken selde sürüklenmekte olan ablayı gördüm. Zavallı çırpınıp, duruyordu. Yukarıda arkadaşlar kurtarmaya çalıştı ama kurtaramadılar. Su fazlaydı, arkadaşlar korktu, ben öyle anladım. Dayanamadım, atladım suyun içine kadını kurtardım. Üstüme düşen insanlık görevini yerine getirdi. Kadını aldığımda yaralıydı. Bilinci yarı açıktı. Ayağındaki ayakkabılar gitmiş, berbat durumdaydı. İnşallah iyileşir” dedi.

‘DENİZE DÜŞTÜĞÜNÜ SANMIŞ’

4 çocuk annesi Emine Kahvecioğlu’nun kayınbiraderi Ferhat Kahvecioğlu, yengesinin sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Ferhat Kahvecioğlu, yengesini kurtaran Sinan Yılmaz’a da teşekkür etti.

Ferhat Kahvecioğlu yengesinin evlenecek olan oğlu için alışveriş yapmaya çıktığını belirterek,“ Hastamızın sağlık durumu çok şükür iyi ve iyiye gidiyor. Böyle olmasını biz de istemezdik. Doğal bir felaket yaşadık. Aniden bastıran selle aşağıya kadar sürüklenmesi ve vücudunun çoğu yerinde çizik hatta kaburgalarında kırık olduğu söylendi. Zaten doktorlarımız ilgileniyor. Şu anda sağlık durumu iyiye gidiyor. Olay anını anlattı bize. Çarşıdan dönerken bayır aşağı selin geldiğini görünce karşıya geçmek istemiş. O anda da dengesini kaybedince ayağı kaymış ve sele kapılmış. Buna da şükür Allah evlatlarına bağışladı. Yaklaşık 850 metre sürüklenmiş. Olayın ardından hissettiklerini anlattı bize. ‘Birden denize düştüm ve boğuluyorum sandım’ dedi. Biz de kendisini kurtaran esnafa gidip teşekkür edeceğiz. Allah bin kere razı olsun o insandan, çok büyük bir fedakarlıkla suya atlamış ve yengemi sudan çıkarmış. Bizim Türk insanı duyarlıdır. Yengemi kurtarana sizin aracılığınızla çok teşekkür ederim” dedi.

‘YAĞIŞLAR DEVAM EDECEK’

Kentte hava sıcaklığı 24 derece olarak ölçülürken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre yağışların önümüzdeki günlerde de devam etmesi ön görülüyor.

Benzer Haberler