Borsa İstanbul Fahrettin Altun’u yüzde 33 zamla biraz daha ‘huzur’a kavuşturdu! 24 bin lira maaş

27 Mart 2021 Cumartesi

Borsa İstanbul Fahrettin Altun’u yüzde 33 zamla biraz daha ‘huzur’a kavuşturdu! 24 bin lira maaş

Borsa İstanbul’un dün yapılan genel kurul toplantısında “Huzur Hakkı”na zam yapıldı. Böylece, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu’nda bulunan  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun‘a her ay  24 bin TL “huzur hakkı” ödeyecek.

Borsa İstanbul (BİST) AŞ’nin dün toplanan Olağan Genel Kurulu’nda yönetim kurulu üyelerinin 2021 yılında alacakları net huzur hakkına yüzde 33 zam yapıldı.

Aralarında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Türkiye Varlık Fonu Başkanvekili Prof. Dr. Erişah Arıcan’ın da bulunduğu yönetim kurulu üyelerinin her birine aylık net 24 bin TL huzur hakkı ödenecek. Huzur hakkı 2020 yılında net 18 bin TL idi.

‘4 maaşlı’ Fahrettin ve Fatmanur Altun ile ilgili paylaşımlara erişim engeli

ÖZGÜR ÖZEL: SORULACAK BUNLARIN HESABI TEKER TEKER

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel sert tepki gösterdi. Özel, “4 maaşlı Pergolacının son marifeti… İnsanlar açlık ve yoksullukla boğuşurken Borsa İstanbul’dan aldığı maaşını bir gecede %33 artışla 24.000 TL’ye çıkardı. Sorulacak bunların hesabı teker teker…” dedi.

Özel 3 Aralık 2020’de Altun’un evine en az 5 maaş girdiğini belirterek, “Evine en az 5 maaş giren Pergolacı Fahrettin, kendi maaşına yüzde 20 zam yapmış. Yetmemiş, fazladan maaşları için ödemesi gereken vergiyi de Borsa İstanbul’a ödettirme kararı almış. Vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceklerdi, ezilmeyen tek vatandaş Fahrettin Altun!” ifadelerini kullanmıştı.

 

Çifte maaşını ‘Topunuz gelin, topunuz’ diye savunan Fahrettin Altun’dan sonra bir tehdit de eşinden geldi

Buna mukabil Altun, tek bir maaşı olduğunu ifade ederken, eşi Fatmanur Altun’un sadece Marmara Üniversitesi’nden ücret aldığını belirtmişti.

VERGİSİNİ DE BORSA İSTANBUL ÖDEYECEK

Alınan kararda ayrıca özel araç tahsisi, görevle ilgili konularla yolculuk, seyahat,konaklama, harcırah, temsil ödeneği haklarından yararlanma imkanı, ayrıca bu kişilerin eşleri, çocukları ve bakmakla yükümlü oldukları kimselerin Borsa İstanbul A.Ş personeli ile aynı şartlar dahilinde sağlık yardımlarından yararlandırılması gibi haklar tanınırken, Yönetim Kurulu Başkan ve üyelerinin birden fazla işverenden ücret alması dolayısıyla gelir vergisi beyannamesi vermeleri durumunda ilave verginin Borsa İstanbul A.Ş tarafından ödenmesi ve devlet memuru olunması durumunda ise hesaplanan ilave verginin tamamının Borsa İstanbul A.Ş tarafından ödenmesi de aynen kabul edildi.

Benzer Haberler