Bilgi Üniversitesi öğrencilerinden kamera ve mikrofon açma zorunluluğuna tepki: Geri çekilmesini talep ediyoruz

30 Aralık 2020 Çarşamba

Bilgi Üniversitesi öğrencilerinden kamera ve mikrofon açma zorunluluğuna tepki: Geri çekilmesini talep ediyoruz

İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencileri Rektörlük tarafından alınan güz dönemi final sınavları için kamera ve mikrofon açma zorunluluğuna ilişkin, “Onurlu, vicdanlı, ilerici ve bilimsel eğitimden yana olan öğrencileri olarak, alınan bu hukuksuz kararın ivedilikle geri çekilmesini talep ediyoruz” açıklamasını yaptı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi güz dönemi final sınavları için kamera ve mikrofon açma zorunluluğu getirdi. Karara öğrencilerden tepki geldi. Bilgili Susmuyor Platformu, Rektörlük önünde bir basın açıklaması yaptı, kararın geri çekilmesini talep etti.

Platform tarafından yapılan açıklamada, “Bilgi Üniversitesi Bilgili Susmuyor Platformu olarak, 2020-2021 akademik yılı güz dönemi final sınavları için kameranın ve mikrofonun açılmasını hukuksuz bir şekilde dayatan okulumuzun yönetimi sebebiyle buradayız. Alınan bu karar, güncel ekonomik koşullar sebebiyle günden güne yoksullaşan, sadece en basit ihtiyaçlarını karşılayarak hayatta kalabilmek için emeğini satmak zorunda kalan biz öğrencilerin, en temel haklarından olan eşit eğitim alma hakkının önüne geçmektedir. Aynı zamanda bu karar, kişisel verilerin korunması kanuna aykırıdır. Okul yönetiminin bize bahane olarak gösterdiği ve zorunlu olarak imzalatılan belgede ise kamera açma zorunluluğu veya bunun kayıt altına alınmasına izin verilmesi gibi bir durum söz konusu değildir” denildi.

“GERİ ÇEKİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

Açıklama şöyle devam etti:

Alınan bu kararın sorumluluğu, biz öğrencilerin sırtına yüklenmeye çalışılıyor. Kopya güvenliği adı altında, hukuksuz bir uygulama hayata geçirilmeye çalışılıyor. Hâlbuki bu güvenlik, üniversiteyi sadece sınav geçmeye indirgemeyen, üniversitenin verdiği eğitimi sınav sonucu üzerinden yargılamayan, bilimin yapıldığı, kültür sanat faaliyetleriyle öğrencinin zenginleştirildiği bir üniversite kurarak sağlanabilir. Ama nedense okul taksiti belli, ne kadar yüksek geliri olduğu belli olan bir okulun aklına bu adımlar hiç gelmiyor.

Biz Bilgi Üniversitesi’nin onurlu, vicdanlı, ilerici ve bilimsel eğitimden yana olan öğrencileri olarak, alınan bu hukuksuz kararın ivedilikle geri çekilmesini talep ediyoruz. Üniversitelerin gerçek sahiplerinin öğrenciler olduğu gerçeğine karşı atılan her adımın karşısında, biz öğrenciler demokratik ve bilimsel eğitim veren üniversiteleri savunmaya devam edeceğiz.

Aynı okul yönetimi pandemi boyunca hak gasplarına uğrayan ve zor koşullar altında çalışmak zorunda olan emekçilerin ve akademisyenlerin de yaşadıklarının sorumlusudur. Bu süreçte haklarını arayan emekçilerin de yanlarında olduğumuzu bilmenizi isteriz. Bilgili Susmuyor platformu olarak, her daim vicdanın sesi olmaya ve her türlü haksızlığın karşısında olmaya devam edeceğimizi de buradan ilan ediyoruz.”

Benzer Haberler