Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Avukatlar Gezi kararını TELE1’e değerlendirdi: Bugün başka bir şey oldu

Nazlı Eda Piyade

Gezi Parkı direnişine ilişkin 16 sanığın yargılandığı davanın karar duruşmasında tüm sanıklar hakkında beraat kararı verilirken, Osman Kavala’nın beraat ve tahliyesine karar verildi. Kararı TELE1’e değerlendiren Avukat Evren İşler davanın hiçbir zaman hukuki işlemediğinin altını çizerek, “Yargılama makamları ne düşündü de bugün böyle bir karar verdiler, dosyayı neden bu zamana kadar incelemediler, yargı mekanizmamızın sorunlarından biri olarak geçsin tarihe” dedi. Avukat Vefa Bostan’ın ilk yorumu da “Bugün başka bir şey oldu, onun ne olduğunu zaman bize gösterecek, bize siyasi tarih gösterecek, hukuk tarihi değildi bugün olan” oldu.

Meclis’te ‘Gezi’ gerginliği: AKP’li vekilden ‘Gezi eşkıyalıktır’ suçlaması

Bostan’ın beraat kararı sonrası ilk değerlendirmesi şöyle oldu:

“Bu dava Türkiye’deki çok büyük bir insan kitlesinin, bu ülkedeki bütün demokratik hakların yargılanmasıydı.  Pek çok yargılama kararı çıktı, hepsinde beraat kararı çıktı. Bütün beraat kararlarına rağmen bu iddianame hazırlanabildi. Bu iddianame FETÖ’cü polislerinin hazırladığı fezlekelerle hazırlanmış bir iddianameydi. Bugün, o FETÖ’cü polislerin hazırladığı fezlekelerin kurgu olduğu, Gezi’nin yargılanamayacağının bir kez daha yargı önünde tescillenmesi oldu. Ama ne olduğunu soruyorsanız gerçekten ben 31 yıllık bir avukat olarak bilmiyorum. Bugün başka bir şey oldu, onun ne olduğunu zaman bize gösterecek, bize siyasi tarih gösterecek, hukuk tarihi değildi bugün olan. Ceza hukuk kuralları tamamen ayaklar altına alınarak (kararın açıklanmasından önceki) yarım saat öncesine geldik. Bunun hukukla bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Yarım saat önce içeride ne olduğunu bilmiyoruz.”

AVUKAT EVREN İŞLER: KAVALA’NIN TUTUKLULUĞU SİYASİ VE HAKSIZ

Kararın ardından Taksim Dayanışması’ndan Can Atalay ve Tayfun Kahraman’ın avukatı Evren İşler de davanın başından beri siyasi bir dava olduğunun altını çizerek, “Gezi’nin haklılığı ve Gezi’nin umut olmasını bir kez daha yaşadık” dedi.

Memet Ali Alabora: Şok içindeyim

840 gündür tutuklu bulunan Osman Kavala’nın AİHM kararına rağmen bırakılmamasıyla birlikte davaya siyasi bir pozisyon olarak  bakıldığında açıkçası böyle bir şey beklemiyorduk” diyen İşler, “Kavala’nın tutukluluğunun siyasi ve haksız  bir tutuklama olduğu AİHM kararıyla da belliydi, dosyadaki delillerle de belliydi. Ama yargılama makamları ne düşündü de bugün böyle bir karar verdiler, dosyayı neden bu zamana kadar incelemediler, yargı mekanizmamızın sorunlarından biri olarak geçsin tarihe” yorumunda bulundu.

‘HİÇBİR ZAMAN HUKUKİ İŞLEMEDİ’

İşler, şunları kaydetti:

Dava kararının siyasi tarihe nasıl geçeceğini de önümüzdeki günlerde neler yaşandığını daha iyi gördüğümüzde daha sağlıklı değerlendirebiliriz. Bu yargılama başından itibaren hukuki değildi. 6 sene sonra delillerin yeniden kıymetlendirilerek açılması, iddianamenin kendisinden kuruluşuna kadar bu yargılama süreci hiçbir zaman hukuki olarak işlemedi. Biz her zaman söyledik, bu siyasi bir yargılamadır diye, dolayısıyla verilecek karar da siyasi olacaktı. Bu sefer siyasi kararları da hukuka uygun oldu. Umuyoruz adil yargılamalar yapılan ve adil kararlar alınan bir mekanizmaya dönüşür.”

Gezi beraat etti… Tüm sanıklara beraat

 

Tele1 TV