Belediye eliyle insan kaçakçılığı için araştırma teklifine ikinci ret

Yayın tarihi: 26 Nisan 2021 Pazartesi 11:52 am - Güncelleme: 26 Nisan 2021 Pazartesi 11:54 am

Belediyeler eliyle gri pasaportla insan kaçakçılığı skandalının TBMM’de araştırılıp tartışılmasına AKP’den ikinci ret geldi. “Araştırma Komisyonu kurulsun” teklifinin ardından “Dışişleri Komisyonu toplansın” talebi de geri çevrildi.

Belediyeler eliyle gri pasaportla insan kaçakçılığı skandalına yeni belediyeler eklenirken, Meclis’te konunun araştırılması için yapılan tekliflere AKP’den ret geldi. Daha önce “Araştırma Komisyonu kurulsun” teklifini reddeden AKP bu sefer de “Dışişleri Komisyonu toplansın” talebini geri çevirdi.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, CHP’nin Dışişleri Komisyonu’nun toplanmasına ilişkin yaptığı çağrıya ret yanıtı AKP’li Komisyon Başkanı Akif Çağatay Kılıç’tan geldi. Kılıç’ın tutumuna tepki gösteren Çakırözer, “T.C. pasaportu Türkiye’nin dünyadaki itibarı demektir. Bu pasaportun insan kaçakçılığında kullanılmasının Meclis’te tartışılması, araştırılıp soruşturulması gerekir” dedi.

SOYLU VE ÇAVUŞOĞLU’NA SORULDU

Çakırözer, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle Meclis’te verdiği soru önergesinde, 15 Temmuz darbe davalarında yargılanan FETÖ sanıklarından kaçının gri pasaport kullanarak yurtdışına kaçtığını da sordu. Çakırözer Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na ise gri pasaport skandalı ortaya çıkmadan Dışişleri Bakanlığı’nı uyaran Hannover Başkonsolosluğu’nda görevli iki diplomatın neden görevden alındığı sorusunu yöneltti.

‘DIŞİŞLERİ KOMİSYONU’NDA GÖRÜŞÜLSÜN’ TALEBİNE DE RET

TBMM’deki muhalefet milletvekilleri, “Hizmet damgalı pasaportların uluslararası krize dönüşmesi” gündemiyle TBMM Dışişleri Komisyonu’nun toplanmasını istedi. CHP’nin Komisyon Sözcüsü Ünal Çeviköz’ün kaleme aldığı toplantı çağrı dilekçesi 21 Nisan’da Dışişleri Komisyonu Başkanlığı’na iletildi. Ancak Komisyon Başkanı Akif Çağatay Kılıç, talepte bulunan muhalefet milletvekillerine gönderdiği yanıtta, “İçtüzüğün komisyonların yetkisi, toplantı yeri ve zamanı başlıklı 35’inci maddesi uyarınca talebiniz yerine getirilmemektedir” ifadelerini kullandı.

TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi Çakırözer Kılıç’ın yanıtı üzerine, “Önce Meclis’te araştırma komisyon kurulması talebimiz reddedildi, şimdi de meselenin Dışişleri Komisyonu’nda görüşülmesi talebimiz reddediliyor. T.C. pasaportunun yurtdışına insan kaçakçılığında kullanılmasının, ülkemizin itibarına verdiği zararı Meclis konuşmayacak da kim konuşacak? Sanırım yarası olan gocunuyor ki konuşmaktan kaçıyorlar. Biz, bu rezaletin perde arkasını aydınlatana kadar peşini bırakmayacağız” değerlendirmesini yaptı.

İNSAN KAÇAKÇILIĞINI FARK EDEN DİPLOMATLAR MERKEZE ÇEKİLDİ

Öte yandan Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nin insan kaçakçılığı skandalını fark eden ve konuyla ilgili Ankara’yı uyaran iki diplomat merkeze çekildi. Almanya’da görev yapan iki diplomatın, Yeşilyurt’tan gri pasaportla Almanya’ya gelen kafileden şüphelenerek Ankara’yı uyarması sonrası görevden alındığı öğrenildi. Almanya Hannover Başkonsolosluğunda konsolos yardımcıları olarak görev yapan Mehmet Fidan ve eşi Güler Fidan’ın şubat ayının 25’inde merkeze alındığı ortaya çıktı.

Almanya sınır dışına başladı