“Bursa da gri pasaportla insan kaçakçılığı merkezi olmuş!”

Yayın tarihi: 26 Nisan 2021 Pazartesi 10:19 am - Güncelleme: 26 Nisan 2021 Pazartesi 10:26 am

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, bugünkü yazısında insan kaçakçılığının Bursa Büyükşehir Belediyesi üzerinden gerçekleştirildiğine ilişkin eline geçen bir dosyayla detaylar paylaştı.

Türkiye’den belediyeler eliyle Almanya’ya hizmet pasaportu olan gri pasaportla insan kaçakçılığı yapılmasının ortaya çıkmasıyla başlayan tartışmalar sürerken, skandala yeni bir belediyenin daha eklendiği belirtildi.

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, ‘Bursa da gri hizmet pasaportuyla insan kaçakçılığı merkezi olmuş!..‘ başlıklı yazısında insan kaçakçılığı skandalına Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katıldığını belirtti. Eline geçen bir dosyayla detaylar paylaşan Ağırel, “Başka kimler yok ki? Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Valilik, Nüfus Müdürlüğü, Belediye yetkilileri, spor kulüpleri…” ifadelerini kullandı.

Ağırel, 4 kaçakçılık girişiminin detaylarını şöyle aktardı:

“VARAN 1: 18 KİŞİ GERİ DÖNMÜYOR”

“İlki 15-22 Mayıs 2019 tarihleri arasında Kosova’nın Podujevo şehrinde düzenlenen Bay-Bayan Futbol Turnuvası etkinliği… Barbaros Spor Kulübü ve Derneği 25 Nisan 2019 tarihinde Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak Kosova’daki turnuvaya davet edildiğini bildiren dilekçeyi veriyor. Kulüp ve dernek başkanı olarak Mustafa Ekinci’nin imzası var. İrtibat sorumlusu olarak Salih Cantürk gözüküyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Bayhan imzalı 40 kişilik isim listesi, 3 Mayıs 2019 tarihli yazıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne onay için gönderiliyor. Spor kulübünün verdiği liste 27 kişi olmasına rağmen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün onayına sunduğu yazının eklerinde bulunan listedeki kişi sayısı 40’a çıkıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Hizmete Mahsus Pasaport alımı için düzenlenen 40 kişilik listede kişilerin Barbaros Spor Kulübü’nde antrenör, antrenör yardımcısı, başkan, kafile başkanı, sportif direktör ve yönetici olarak görevlendirildikleri, turnuvaya katılacakları belirtilerek hizmete mahsus pasaport alımı yaptıkları anlaşılıyor. Bu kişilerden 14’ü geri dönüyor, 8 kişi pasaport almasına rağmen hiçbir işlem yaptırmıyor, ancak 18 kişi geri dönmüyor.

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Bayhan imzalı 40 kişilik isim listesi içerisinde Ayhan Yiğit’in isminin olduğu ve görevinin antrenör olarak belirtildiği görülmüş. Ayhan Yiğit’in antrenör lisansının olup olmadığının tespiti için Türkiye Futbol Federasyonu ile gerekli yazışmalar yapılmış, Barbaros Spor Kulübüne ait isim listesinde, Ayhan Yiğit adına herhangi bir lisans kaydının olmadığı görülmüş, ayrıca İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’nün 9 Eylül 2019 tarihli cevabında gönderilen Barbaros Spor Kulübü Derneği’ne ait yönetici ve üye listesi kontrol edildiğinde Ayhan Yiğit adına herhangi bir kayıt olmadığı görülmüş.”

“VARAN 2: 44 KİŞİDEN 11’İ DÖNMEMİŞ”

“Diğer bir olayda ise Soğanlı Kanalboyu Nilüfer Spor Kulübü Derneği’nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na, kulüp başkanı Necmi Tayfur imzalı 40 kişilik gri pasaport talebi yapılmış ve irtibat görevlisi olarak Orhan Varoğlu’nun bilgileri verilmiş. Yine Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Bayhan imzalı 44 kişilik isim listesi 12 Haziran 2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne onay için gönderilmiş. Yani burada da sayı 4 kişi artmış.

44 kişilik isim listesi içerisinde olanlardan Şazi Kaya ve Halim Yıldız’ın olduğu, Şazi Kaya’nın görevinin antrenör, Halim Yıldız’ın ise kafile başkanı olarak belirtildiği görülmüş. Şazi Kaya’nın antrenör lisansının olup olmadığının tespiti için Türkiye Futbol Federasyonu ile gerekli yazışmalar yapılmış, ilgili kurumun cevabında Şazi Kaya adına herhangi bir lisans kaydının olmadığı görülmüş. Ayrıca İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’nün cevabında da Şazi Kaya adına herhangi bir kayıt olmadığı görülmüş.

Kanalboyu Nilüfer Spor Kulübü Derneği’ne ait yönetici ve üye listesi kontrol edildiğinde Halim Yıldız’ın da lisansının olmadığı görülmüş. Bu giden 44 kişinin 11’i geri dönmemiş. İsim isim belli bu kişiler.”

“VARAN 3: 53 KİŞİDEN 19’U GERİ GELMEMİŞ”

“1-6 Temmuz 2019 tarihleri arasında Arnavutluk’un Durres şehrinde düzenlenen Vllaznimi Cup 2019 Futbol Turnuvası etkinliği var. Bursa Büyükşehir Belediyesi’yle yapılan yazışmalar sonucu temin edilen belgeler kontrol edildiğinde, bahse konu davetiyeye istinaden Zafer Spor Kulübü Başkanı Şaban Sönmez’in imzalı dilekçesi olduğu, dilekçe içeriğinde ise Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden 45 kişilik araç ve Hizmet Pasaportu talep edildiği belirlenmiş. Yine dilekçede irtibat görevlisi olarak da Hüseyin Liman’ın gösterildiği görülmüş.

Ancak… Zafer Spor Kulübü Başkanı Şaban Sönmez tarafından 45 kişi için Hizmet Pasaportu talep edildiği halde, Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Bayhan imzalı 53 kişilik isim listesinin 20 Haziran 2019 tarihli yazıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne onay için gönderildiği görülmüş.
53 kişiden 19 kişisi geri gelmemiş.”

“VARAN 4: OLAY HEP BELLİ KİŞİLER ETRAFINDA DÖNÜYOR”

“15-22 Mart 2019 tarihleri arasında Kosova’da düzenlenen Bay-Bayan Futbol Turnuvası… Bu sefer Barbaros Spor Kulübü Derneği’ne hitaben yazılı davetiye var ve Belediye’ye başvuru yapılıyor. Ancak bahse konu davetiye yukarıda Varan-1 diye belirttiğim davetiyeyle aynı! Hüseyin Liman’ın Outlook elektronik posta adresinden 15 Şubat 2019 günü gönderilmiş ve şekil, cümle olarak aynı. Ancak tarih olarak 15 Mart-22 Mart 2019 tarihlerinde Kosova’da yapılacak turnuva olarak belirtildiği görülmüş.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’yle yapılan yazışmalar sonucu temin edilen belgeler kontrol edildiğinde, bahse konu davetiyeye istinaden Barbaros Spor Kulübü Başkanı Mustafa Ekinci imzalı dilekçe olduğu, dilekçe içeriğinde ise Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden ilgili tarihler arasında Kosova’ya gitmek üzere gri pasaport talep edildiği, yine dilekçede irtibat görevlisi olarak Hüseyin Liman’ın gösterildiği görülmüş. Yani olay hep belli kişiler arasında dönüyor fark ettiyseniz. (Konuya yarın devam edeceğim.)”

Almanya sınır dışına başladı