Barajlar dolunca İSKİ taşkın için uyardı

14 Mart 2022 Pazartesi

Barajlar dolunca İSKİ taşkın için uyardı

İstanbul‘da yaşanan yoğun kar yağışı sebebiyle barajlar rekor bir seviyeye geldi. İSKİ, eriyen kar ile birlikte baraj ve dere havzaların taşma riskine karşı vatandaşları uyardı.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), yoğun kar yağışından sonra İstanbulluları taşkın riskine karşı uyardı. İSKİ,  bugünden (14 Mart) itibaren barajların ortalama doluluk oranının yüzde 85 olduğunu belirterek eriyen kar ile birlikte tamamen dolmasının söz konusu olabileceğini açıkladı. İSKİ,  tamamen dolacak barajlar hakkında, “Halihazırda, mevcut doluluk oranları ve yağan kar, birlikte değerlendirildiğinde; Ömerli, Büyükçekmece, Darlık, Pabuçdere, Elmalı ve Alibeyköy barajlarının maksimum seviyeye ulaşması öngörülmektedir. Kazandere ve Istrancalar da ise yüzde 100 seviyesine ulaşılmıştır” bilgisine yer verdi.

İSKİ, dere ve barah havzalarında taşkın riski oluşabileceğini ve gerekli çalışmaların yapıldığını açıkladı. Vatandaşların tedbirli olması gerektiğini belirten İSKİ’nin açıklaması şöyle:

Son günlerde İstanbul’da gerçekleşen yağışlar sonucunda, şehre su sağlayan barajların doluluk oranlarında artışlar olmuştur.

İstanbul’da bugün itibariyle barajların ortalama doluluk oranı yüzde 85 civarındadır. Ancak bazı barajların eriyen kar ile birlikte tamamen dolması söz konusu olabilecektir.

Halihazırda, mevcut doluluk oranları ve yağan kar, birlikte değerlendirildiğinde; Ömerli, Büyükçekmece, Darlık, Pabuçdere, Elmalı ve Alibeyköy barajlarının maksimum seviyeye ulaşması öngörülmektedir. Kazandere ve Istrancalar da ise yüzde 100 seviyesine ulaşılmıştır.

İdaremizce, İstanbul’un tüm dereleri taşkın riskine karşı periyodik olarak temizlenmekte ve akışa engel olabilecek katı atıklar dere yataklarından bertaraf edilmektedir.

İSKİ’nin aldığı bu önlemlerin yanı sıra vatandaşlarımızın da ilgili dere ve baraj havzalarında yaşanması muhtemel taşkınlara karşı tedbirli olması ve dere yataklarından uzak durması hususu önem arz etmektedir.

Saygıdeğer İstanbullulara önemle duyurulur!

 

Erdoğan ‘Dostoviski’ dedi, sosyal medya yıkıldı

Benzer Haberler