Bakan Tekin’den iddialara yanıt: İntegral ve türev müfredattan kalktı mı?

Yayın tarihi: 5 Mart 2024 Salı 1:34 pm - Güncelleme: 5 Mart 2024 Salı 1:35 pm

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, matematik dersinden integral ve türev konularının çıkarıldığı iddialarına  “Seyreltmeler olacak” yanıtı verdi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren yeni müfredatla ilgili konuştu. Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yusuf Tekin, değişiklik yapılan müfredat konusunda soruya “Talim Terbiye Kurulumuzun çalışması sürüyor. Müfredat dediğiniz şey bir günde incelenecek bir şey değil. Bir dersin programı 800 sayfa. Müfredat dediğimiz şey ortak, zorunlu, herkeste standart olan dersler” diye konuştu.

YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA YETİŞECEK

Tekin, müfredata yönelik düzenlemelerin yeni eğitim öğretim yılına yetişeceğini bildirerek, “2024-2025 eğitim öğretim yılında 1-5. ve 9. sınıflarda uygulanacak. Çalışmaların yüzde 80’i bitmiş durumda. Önümüzdeki haftalarda hepsi tamamlanmış olacak ve kademeli olarak uygulamaya geçilecek” dedi.

“Talim Terbiye Kurulunun onayından sonra yayımlayacağız” diyen Tekin, yeni müfredatın 1-5 ve 9. sınıflarda önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanacağını dile getirdi.

Türkiye’de öğrencilerin fen becerisi arttı matematik ve okuma becerisi azaldı

“NELERİN SEYRELTİLDİĞİNİ BİLMİYORUM”

“Matematik müfredatından bazı konuların çıktığı” yönündeki haberler de Tekin’e soruldu. Tekin, “Bunların hepsini, alanında uzman yaklaşık 2 bin kişi çalışıyor. Yaklaşık yüzde 40’ı akademisyen. Gerisi öğretmen. Hem işin bilimsel boyutuyla ilgili akademisyenler var hem de uygulamada öğretmenler var. Bunlar, buna göre değerlendiriliyor. Ortaöğretim müfredatında ne olmayacakla ilgili herkes bir şey söyleyebilir. Bizim muhatap olduğumuz öğrencilerin düzeyleri. Lisans düzeyinde okutulması gereken herhangi bir bilginin zorunlu eğitim çağında verilmesi gerekli midir? Seyreltmeler olacak ama ben spesifik olarak nelerin seyreltildiğini bilmiyorum. Bunun için komisyonlar kuruldu. Aylardır çalışıyorlar. Denetlemek ve onaylamakla görevli Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı da onaylayacak sadece ilkesel olarak, çocuklarımızın düzeylerine uygun müfredat ortaya çıkacak.”

“KADEMELİ OLARAK UYGULAMAYA GEÇİLECEK”

Bakan Tekin, kurulun onayından sonra sürecin nasıl işleyeceğine ilişkin soruyu ise “Biter bitmez gündeme getireceğiz. Bir tanıtım toplantısı yaparak açıklayacağız. 2024-2025 eğitim öğretim yılında 1-5. ve 9. sınıflarda uygulanacak. Çalışmaların yüzde 80’i bitmiş durumda. Önümüzdeki haftalarda hepsi tamamlanmış olacak ve kademeli olarak uygulamaya geçilecek.” diye yanıtladı.

Yeni müfredatın, 1-5. ve 9. sınıflarda uygulanmasının sebebi sorulan Tekin, “Teknik olarak konuların birbirini izlemesi konusunda yer değişikliği dolayısıyla öğrenci mağdur olmasın. Her kademeye yeni başlayan öğrenciyle başlayacağız” ifadesini kullandı.

Kim Milyoner Olmak İster’de sorulan “basit matematik” sorusu yanlış çıktı

Kaynak: TELE1