Bakan Pakdemirli: Yangından etkilenen alanların madene tahsis edilmesi söz konusu değil

10 Ekim 2020 Cumartesi

Bakan Pakdemirli: Yangından etkilenen alanların madene tahsis edilmesi söz konusu değil

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hatay’da meydana gelen orman yangınlarına ilişkin konuştu. Pakdemirli, yangının kontrol altına alındığını duyurdu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hatay’ın Arsuz ilçesine bağlı Karahüseyinli mahallesinde, kentte meydana gelen orman yangınlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Pakdemirli, Hatay’da dün başlayan ve 3 ilçeye yayılan orman yangınlarının tam olarak kontrol altına alındığını açıkladı.

Pakdemirli’nin konuşmasından satırbaşları ise şöyle:

‘EN BÜYÜK TESELLİMİZ CAN KAYBI OLMAMASI’

“Yangına bir uçak, 5 helikopter, 188 arazöz, 25 iş makinesi ve bugün yapılan takviyelerle beraber 750 personelin müdahale ettiğini söyleyebilirim. Bu da bizim toplam orman gücümüzün yaklaşık yüzde 10’u. Hatay özelinde en büyük tesellimiz can kaybımızın olmaması, tabii ki bu yaban hayatını veya ağaçlarımızı kaybetmediğimizi söylemiyor.”

‘YARALARI SARMAK İÇİN BELLİ ÖDEMELER GERÇEKLEŞTİRİLECEK’

“Biraz evvel İçişleri Bakanımız ile görüştüm, gerek AFAD fonundan olsun gerek Cumhurbaşkanlığı İdari İşler’den olsun bu hasar tespit çalışmalarını müteakiben inşallah en kısa zamanda yaraları sarmak maksadıyla belli ödemeler gerçekleşeceğini ifade etti.

Dün akşam itibarıyla baktığımızda 300-400 hektar olabilir gibi görmüştük ama bugün itibarıyla bu hesabın üzerine gitmedik. Burada öncelik, yangının söndürülmesiydi. Bunların hepsinin hesaplarını yapıyoruz, en yakın zamanda hem Avrupa Yangın Birliğine hem de internet sitemizde bunları yayınlıyor olacağız . Çok büyük bir yangın değil ama özellikle bizi korkutan kısmı meskun mahale yakın olmasıydı.

Tabii ki burada etkilenen fabrikalarımız var, iş yerlerimiz var, evler var, tarlalar ve araçlar var. Belirli yerlerde hayvanların etkilenmesi söz konusu. Bunlarla ilgili de özellikle hem tarımsal araziler hem de hayvanlarla ilgili konuda da Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz gerekli tespit çalışmalarını Valilikle koordine ediyor olacak.”

‘ÇOK CİDDİ KASIT VAR’

“Son iki günde bu yangının özelinde çok ciddi kasıt şüpheleri ortaya çıktı. Bununla ilgili valiliğimiz soruşturma sürdürüyor. 4 kişi gözaltına alındı; 2 kişi serbest bırakıldı ancak 2 yeni şüpheli daha var.”

‘MADENE TAHSİS EDİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL’

“Ormanlar anayasayla korunduğu için yangından sonra bu alanların madene tahsis edilmesi söz konusu değildir. Bu konuyla ilgili spekülasyonlara kulak asılmamasını rica ediyorum.”

Hatay’da yanan bölgede maden çalışması yapılacakmış!

Benzer Haberler