Bahçeli, Erdoğan’dan Süleyman Soylu için ne istedi?

20 Ağustos 2019 Salı

Bahçeli, Erdoğan’dan Süleyman Soylu için ne istedi?

Günboyu gazetesi yazarı Balamir Göktuğ son yazısında Bahçeli ve Erdoğan arasında geçen görüşmelerde neler konuşulduğunu aktardı. Balamir Göktuğ’un iddiasına göre; Bahçeli, Erdoğan’dan Süleyman Soylu için ayrıcalıklı bir görev istedi.

İşte Balamir Göktuğ’un yazısı:

Çok sıcak bir son dakika haberi ile haftaya başlayalım…

Haberin  konusu,” Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi revizyon çalışmaları”…

“Sonuna gelindi” deniliyordu. Bence bu işin sonu falan değil. 31 Mart seçimlerinde aldığı ağır yenilgi yüzünden Cumhur İttifakı yeni bir oyun kuruyor. Güya, “sistemin aksayan yönlerinin tespit edilip, onarılacağı” gerekçesiyle  imaj çalışması yapılıyordu.

Lafın kısası, kamuoyu kandırılmaya çalışılıyordu. Siyasi kulislerde konuşulan son senaryoya göre , AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın bu hafta Ankara’ya dönmesi ve yapacağı toplantılarla siyaset epey ısınacak.

Nasıl mı?.. Şöyle;Güvenilir kaynaklardan ulaştığım bilgiye göre. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan arasındaki görüşme trafiği devam ediyor. Son senaryoya göre, Cumhurbaşkanlığı yardımcılıklarının sayısının 4’e çıkarılması düşünülüyor. İstanbul  Belediye Başkanlığı seçimini kaybeden Binali Yıldırım’ın  birinci Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacağı ve kabineden sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı olabileceği konuşuluyor.

Yani adı konulmamış bir Başbakanlık görevi. Veya Erdoğan’ın AKP Genel Başkanlığı görevini bırakacağı yerine Binali Yıldırım’ı  getirebileceği de alternatifler arasında.  Eğer  Binali Yıldırım AKP Genel Başkanlığı koltuğuna oturursa Erdoğan’ın kabineye fiili olarak başkanlık etmesi devam edecek. Senaryodaki esas bomba haber, Devlet Bahçeli’nin Erdoğan’dan talebi ile ilgili. Kaynaklarım, Bahçeli’nin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu için   Erdoğan’dan “güçlendirilmiş Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı”nı istediğini ileri sürdü.

Bu ne manaya geliyor?.. Süleyman Soylu Cumhurbaşkanı Yardımcısı olurken İçişleri Bakanlığı’ndan sorumlu olacak. Erdoğan’ın  Bahçeli’nin bu talebini kabul ettiği  iddia ediliyor. Binali Yıldırım ve Süleyman Soylu Cumhurbaşkanı  Yardımcıları olur ve sayı 4’e yükseltilirse diğer 2 isim kimler olacak?..

Bu konuda bir bilgiye ulaşamadım. Ancak,saray kulislerinde bu 2 isimin Devlet Bahçeli referanslı olabileceği konuşuluyor. Bu arada  halihazırdaki Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a ne olacak sorusuna da, saray kaynakları “görevden alınıp başka bir göreve getirilebilir” diye cevap veriyor. Uzun süredir geri plana çekilen Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’ın da  başka bir aslana kaydırılacağı söylentiler arasında…

BALAMİR GÖKTUĞ’UN YAZISININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Benzer Haberler