Avrupa Birliği Ukrayna’nın üyeliğini hızlandırmak için süreç başlattı

9 Nisan 2022 Cumartesi

Avrupa Birliği Ukrayna’nın üyeliğini hızlandırmak için süreç başlattı

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna’yı ziyaret etti. Leyen, ülkeye ilk ziyaretinde AB’ye üyelik için hızlandırılmış süreç önerdi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, Rusya’nın askeri operasyonunun başından bu yana Ukrayna’ya ilk ziyaretini gerçekleştirdi. Leyen, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ile başkent Kiev’de bir araya geldi.

OLUMLU İLK CEVABI VERMEK İÇİN BURADAYIZ

Zelenskiy’e hitabında “Bugünkü mesajım net. Ukrayna, Avrupa ailesine aittir. Talebinizi yüksek sesle ve net bir şekilde duyduk. Ve bugün size ilk olumlu cevabı vermek için buradayız.” dedi.

Von der Leyen, Zelenskiy’e bir zarf sunarak, içeriğinin gelecek aylarda AB ile üyelik için yapılacak görüşmelerin konusunu içerdiğini belirterek, “AB’ye giden yolunuz burada başlıyor. Bu ortak zeminde çalışmak için 7 gün 24 saat hizmetinizde olacağız.” diye konuştu.

Başkan von der Leyen, Rusya’ya ihracatın neredeyse yüzde 71 düştüğünü, ülkede enflasyonun yüzde 20 civarında olduğunu, 700’den fazla özel şirketin ülkeyi terk ettiğini, AB üye ülkelerinin 225 milyar euroluk Rus varlığını dondurduğunu aktardı.

500 MİLYON EURO EK YARDIM

Ukrayna’ya 500 milyon euro ek yardım teklif edileceğini kaydeden von der Leyen, “Bugün 1 milyar euroluk bir destek sağlıyoruz. Bu tutar üç farklı finansal paketten oluşuyor. 120 milyon euro bütçe desteği aktarıyoruz. Acil durum paketimizden 330 milyon euroyu şimdi kullanıma sunacağız. İkisi de hibe. 600 milyon euroluk makro-finansal destek paketinin ikinci yarısına da hız veriyoruz.” diye konuştu.

HIZLANDIRILMIŞ SÜREÇ YOK DEMİŞLERDİ

Avrupa Birliği’ne üye hükümet ve devlet başkanları, Ukrayna Lideri Zelenski’nin Rusya’nın askeri operasyonundan sonra “acil olarak hızlandırılmış bir prosedür ile AB’ye katılma” talebine onay vermemişti. AB mevzuatında “hızlandırılmış adaylık” diye bir sürecin olmadığını belirten liderler, “adaylık yerine yakın ilişki” kurulmasını istemişti.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, AB üyeliğiyle ilgili olarak birliğin mekanizmasında “hızlı bir prosedür olmadığını” hatırlatarak, “Ukrayna’nın AB’ye katılımı, eğer olacaksa, uzun vadeli bir konudur. Üyelik başvurusu ihtimalinden bağımsız olarak, Ukrayna’ya destek verdiğimizi ve yoğun bir şekilde birlikte çalışmak istediğimizi teyit edeceğiz” demişti.

 

AB, Ukrayna’nın “hızlandırılmış” başvurusunu kabul etmedi

Benzer Haberler