Apple iPhone modellerinde fiyatlar durmuyor

6 Aralık 2021 Pazartesi

Apple iPhone modellerinde fiyatlar durmuyor

Apple iPhone modellerinde fiyat artışları her zamankinden daha fazla. Özellikle son dönemlerde bu tür artışların ciddi ölçüde belirgin hale geldiği görülüyor.

Dünyanın en fazla tercih edilen Apple iPhone modellerinde her zamankinden daha fazla yüksek fiyatlar görülüyor. Böyle bir sonucun ortaya çıkmasının elbette birçok farklı nedeni var. Öncelikle döviz kuru bunda büyük bir etkiye sahip. Hatırlayacağınız üzere dolar 14,1 TL seviyelerine kadar çıkmıştı.

Apple iPhone

Dolar kuru şu sıralar bile 13,7 TL seviyelerinden işlem görüyor. Ayrıca düşük faiz politikası nedeniyle doların fiyatında bir miktar daha artış olacağı tahmin ediliyor. Bu durum Apple sayfasının satışı kapatmasına neden oldu. Geçtiğimiz yıllardan şimdiye kadar devam eden süreç içerisinde sert bir fiyat yükselişi olduğunu görüyoruz.

2016 Türkiye’de iPhone 7 modeli 3.250 lira ile alınabiliyordu. O dönemde fiyatı 649 dolar düzeyindeydi. Böyle bir cihazı satın almak için 75 gün çalışmak yeterliydi. Yine Türkiye’de yaygın olarak kullanılan bir diğer iPhone modeline bakalım. iPhone 8 cihazı 2017 yılında yurt dışında 699 dolar üzerinden alınabiliyordu.

Türkiye’de 2017 yılı fiyatı 4.100 TL düzeyindeydi. Bu cihazı almak için 87 gün kadar çalışmak gerekiyordu. iPhone X modeline baktığımızda ise 2017 yılında yurtdışı satış fiyatının 999 dolar olduğunu görüyoruz. Türkiye’deki satış fiyatı ise 6099 TL. Bu ürünü almak için 130 gün çalışmak gerekiyordu. Şu anda bu cihazların hepsi eskidi ama fiyatlar yükseldi.

Apple iPhone modellerinde her geçen yıl küresel çapta fiyatlar aşağı doğru hareket ediyor. Türkiye’de ise ne yazık ki çok sert yükselişler ile karşı karşıyayız.

Kim Kardashian yine kalçasıyla olay oldu

Benzer Haberler