Android 12 tanıtıldı: Son yıllardaki en büyük tasarım değişikliği

20 Mayıs 2021 Perşembe

Arama devi Google, bugüne kadarki en radikal tasarım değişikliklerini beraberinde getiren Android 12’yi resmen duyurdu. İşte yeni mobil işletim sistemiyle ilgili ilk resmi detaylar

Google, I/O 2021 konferansının ilk gününde merakla beklenen Android 12’yi tanıttı. Arama devinin yeni işletim sistemi, büyük bir tasarım değişikliğini de beraberinde getiriyor. Google bu kez, sistem arayüzünü baştan ele alan “Material You” adlı yeni bir Material Design tasarım diliyle karşımıza çıktı.

TASARIM

Android ve Google Play ürün yönetiminden sorumlu başkan yardımcısı Sameer Samat’a göre “Android tarihindeki” en büyük tasarım değişikliği ile karşı karşıyayız. Tüm arayüz öğeleri daha büyük ve parlak hale gelirken kenarlar daha yuvarlak şekle büründü. Yeni tasarım anlayışı ile birlikte işletim sistemi daha anlaşılır ve sezgisel görünüme kavuşuyor

Android 12’de arayüz teması, seçtiğiniz duvar kağıdının renklerine otomatik olarak uyum sağlayabilecek. Google yeni işletim sisteminde animasyonları ve kilit ekranını yeniden tasarlarken Hızlı Ayarlar panelini de makyajladı. Tüm bunların yanında yeni bir widget sistemi de eklenenler arasında.

GİZLİLİK

Android 12 ile birlikte, hangi uygulamaların hangi izinlere eriştiğini görmenize yardımcı olacak yeni bir Gizlilik Panosu sunuluyor. Ayrıca, Hızlı ayarlar menüsü aracılığıyla mikrofonu ve kamerayı hiçbir uygulamanın kullanmaması için tamamen devre dışı bırakmak mümkün hale geldi. Eğer bir uygulama mikrofona, kameraya veya her ikisine birden erişiyorsa ekranın üst kısmında küçük simgeler göreceksiniz.

DİJİTAL OTOMOBİL ANAHTARI

Google’ın yeni mobil işletim sistemi akıllı telefonların dijital otomobil anahtarı olarak kullanılmasına izin verecek. Kullanıcılar akıllı telefonları aracılığıyla otomobillerinin kapısını açıp-kilitleyebilecekler. Bu özellik, sonbaharda Pixel akıllı telefonlarda ve belirli Samsung Galaxy modellerinde sunulacak. İlk başta BMW marka araçlarla çalışacak.

PERFORMANS VE PİL ÖMRÜ

Google yeni sürümle birlikte Android’in daha verimli hale geldiğini söylüyor. Android 12 tabanlı akıllı telefonlar, optimize edilmiş CPU kullanımı sayesinde daha hızlı bir performans sunacak. Şirket yapılan iyileştirmelerin pil ömrünü artıracağını da iddia ediyor. Google, final sürümü yaklaştıkça Android 12’ye daha fazla özellik ekleyecek.

ANDROİD 12 BETA 1 AÇILDI

Android 12’nin ilk herkese açık beta sürümü bugün itibarıyla cihazlara indirilebiliyor. Yeni mobil işletim sistemini sadece Google Pixel telefonlarda değil Asus, OnePlus, Oppo, Realme, Sharp, Techno, TCL, Vivo, Xiaomi ve ZTE dahil olmak üzere 11 üreticinin cihazlarında deneyimlemek mümkün olacak.

Hadi Özışık’ın ifşası Merdan Yanardağ’ın haklılığını gözler önüne serdi

Benzer Haberler