Altan Tan’a 1 yıl 3 ay hapis cezası

15 Nisan 2022 Cuma

Altan Tan’a 1 yıl 3 ay hapis cezası

Eski HDP Milletvekili Altan Tan’a PKK propagandası yaptığı iddiasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Tan’a verilen ceza ertelenmedi.

24, 25 ve 26. dönem Diyarbakir Milletvekili Altan Tan, hakkında Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nin PKK propagandası yapmaktan dolayı 1 yıl 3 ay hapis cezası verdiğini duyurdu.

Mahkeme kararına ilişkin sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Tan, şu ifadeleri kullandı: “Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesi CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın programında Hulki Cevizoğlu’nun tahrik ve hakaretleri sonucu açılan davada hakkımda PKK propogandası yapmaktan dolayı 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Cezayı da ertelemedi.”

Tan, 24 Mart 2021’de CNNTürk’te katıldığı programda dünyanın birçok ülkesinde bölgesel resmi dil uygulamalarının olduğunu belirterek “Kürtçe’nin bölgesel resmi dil ilan edilebileceği” önermesinde bulunmuştu.

Programda Kürtçe’nin bölgesel resmi dil ilan edilmesi ve yerinde yönetim sisteminin getirilmesini savunan Tan’ın “1930’lu yıllar” dediğini söyleyerek Atatürk eleştirisi ve terör propagandası yaptığını iddia eden Cevizoğlu, “Burada terör propagandası yapılıyor, siz de kuzu kuzu dinliyorsunuz” demişti.

Programın moderatörü Ahmet Hakan, Cevizoğlu’na “Size çok büyük saygım var, ama bu söylediğiniz doğru değil. Ben kimseye PKK propagandasına izin vermem” ifadesini kullanmıştı.

Altan Tan’dan ‘Kandil fotoğrafları’ açıklaması: Görüşmeleri MİT gözetiminde yaptık

Benzer Haberler