Aliyev ve Putin anlaşmayı şampanya içerek kutladı

23 Şubat 2022 Çarşamba

Aliyev ve Putin anlaşmayı şampanya içerek kutladı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Putin, 4 saat süren görüşmenin ardından müttefik İşbirliği Bildirgesi’ni imzaladı. İmzalanan işbirliği bildirgesini şampanya içerek kutladı.

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya’nın Azerbaycan ile Ermenistan arasındakiler de dahil Kafkasya’daki tüm ihtilafların çözümüne katkı sunmaya devam edeceğini vurguladı.

Biden: Rusya ağır bedeller ödeyecek

Görüşmenin ardından basının karşısına çıkan liderler, Müttefik İşbirliği Bildirgesi’ni imzaladı. İki lider imzalanan işbirliği bildirgesini şampanya içerek kutladı.

Putin, Rusya ile Azerbaycan arasında ulusal para birimleriyle alışveriş de dahil finans alanındaki işbirliğinin pekiştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Rus lider, Rusya’nın Azerbaycan ile Ermenistan arasındakiler de dahil Kafkasya’daki tüm ihtilafların çözümüne katkı sunmaya devam edeceğini vurguladı.

Putin, “Azerbaycan-Ermenistan sınırının belirlenmesi ve çizilmesi sürecinin başlatılması, önemli bir görev olarak görülüyor. Rusya, belirtilen amaç ve hedeflere ulaşmak için çok şey yaptı ve yapacak. Sınır ihtilafları da dahil her türlü ihtilafın çözülmesine her türlü katkıyı sunmaya, mevcut zorlu sorunların çözümüne yardımcı olmaya elbette devam edeceğiz” dedi.

Kremlin Sözcüsü’nden Türkiye açıklaması

Dağlık Karabağ’da yaşamın barışçıl rotaya girdiğini ve 50 binden fazla kişinin evlerine döndüğünü söyleyen Putin, bu gelişmelerin çok önemli olduğunun altını çizdi.

 

Benzer Haberler