Ali Babacan: Maç çok uzadı

4 Mayıs 2022 Çarşamba

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ‘Zamanında yaptık. Yeniden yapmak çok zor değil. Ama önce şu kadronun bir değişmesi gerekiyor’ dedi.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Sakaryalı gençlerle sohbetinde; “Bunları düzeltmek çok zor değil. Zamanında yaptık. Ülke çok zor durumdayken hızlı bir şekilde ülkenin sorunlarını çözdük. Yeniden yapmak çok zor değil. Ama önce şu kadronun bir değişmesi gerekiyor. Artık bunlar çok uzadı. Maç çok uzadı. Bunu bir değiştirmek gerekecek” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ DÜRÜST İNSANLAR YÖNETSİN”

Sakarya’da gençlerle bir araya gelen Babacan, şöyle konuştu:

“Bunların hepsi düzelir. Yeter ki düzgün bir kadro iş başına gelsin. Türkiye’yi dürüst insanlar yönetsin. İşler bilerek yapılsın. Hukuk ve adalet öncelensin, insan hakları öncelensin. Bunları düzeltmek de çok zor değil. Zamanında yaptık. Ülke çok zor durumdayken hızlı bir şekilde ülkenin sorunlarını çözdük. Bunu yeniden yapmak çok zor değil. Ama önce şu kadronun bir değişmesi gerekiyor. Artık bunlar çok uzadı. Maç çok uzadı. Bunu bir değiştirmek gerekecek.

“130 MİLYAR DOLARLIK DÖVİZ REZERVLERİNİ CAYIR CAYIR SATTILAR”

Döviz kuru artınca ülkede A’dan Z’ye her şeye büyük bir zam geldiğini görüyoruz. Dolar ve avronun artmasının sebebi, Cumhurbaşkanı’nın damadının bakan olduğu dönemde ülkenin bütün döviz rezervlerini tüketmeleridir. Döviz rezervlerini eksiye düşürdüler. 130 milyar dolarlık döviz rezervlerini cayır cayır sattılar. Ekonomide arz talep dengesi diye bir şey vardır. Bir şey azaldığı zaman fiyatı yükselir. Döviz rezervi azalınca değeri yükseldi gitti. Döviz yükselince her şeye korkunç bir şekilde zam geldi.

“FİYATLAR DÜNYADAKİ GİBİ ARTSAYDI MAZOT 9-10 LİRAYDI”

Bugün mazot 22 lira. Diyorlar ki, ‘dünyanın her yerinde mazot arttı.’ Türkiye’de dünyadaki her yer kadar artsaydı, mazot bugün 9-10 liraydı. Eğer 22 liraysa sebebi kur farkıdır. Döviz kurları Türkiye’de patlayınca 7-8 liradan 22 liraya çıktı. Dünyada mazot 7-8 liradan 9 liraya çıktı. Bunun da sebebi tamamen ekonominin kötü yönetilmesidir. Döviz rezervlerinin tüketilmesidir. İki yılda bunu yaptılar maalesef. İşin başında bilen bir kadro yok. Ekonomi teknik bir alan. O işin tekniğini bilmeyenler yönetmeye kalktıkları zaman ellerine yüzlerine bulaştırıyorlar.”

Ali Babacan: Beştepe’de birileri oturduğu yerden sıçrayacak

 

Benzer Haberler