Alfred Hitchcock’un ‘Kuşlar’ filmi gerçek oldu: Ardahan’ı kargalar istila etti

10 Şubat 2021 Çarşamba

Ardahan şehir merkezinde son günlerde sayıları giderek artan kargalar vatandaşları tedirgin etti. Alfred Hitchcock’un ‘Kuşlar’ adlı korku filmini anımsatan görüntülere sahne oldu. 

Ünlü yönetmen Alfred Hitchcock’un ‘Kuşlar’ isimli gerilim filmi, Ardahan’da gerçek oldu. Şehirde ağaç ve çatılar üzerlerini kaplayan kargalar nedeniyle neredeyse görünmez oluyor.

Filmin çekiminin yapıldığı Pasifik kıyısındaki Bodega kasabası gibi Ardahan da kargaların istilasına uğradı.

Toplu halde gökyüzünde uzun süre uçan kargalardan bir kısmı, havanın kararması ile binaların çatısında tünerken, bir kısmı da çevredeki ağaçlara konuyor.

Ağaçların ve binaların tepesi ise kuşlardan görülmez hale geliyor. Güneşin battığı anlarda ortaya çıkan binlerce karganın birlikte uçtuğu anlar, ilginç görüntüler oluşturuyor.

İKLİME SON DERECE UYUM SAĞLIYOR

Uzman biyolog ve çevre mühendisi Kemal Kayatürk, karga popülasyonunda büyük artış yaşandığını belirtti:

“Son zamanlarda merak edilen en önemli konulardan biri, kargaların popülasyonundaki büyük artış. Ekosistemdeki zorlaşan biyotik ve abiyotik faktörler, bu şartlara uyan canlıların tür sayısının artmasına sebep olur. Kargalarda gerek beslenme gerek tüy yapısı gerek renk yapısı gerekse yuvalanma ve yaşam tarzı olarak Ardahan iklimine son derece uyum sağlamaktadır. Dolayısıyla son birkaç yıldır doğada meydana gelen dengesizlikler kargalara ciddi bir avantaj sağlamıştır. Bu avantaj neticesinde kargalar daha fazla beslenmiş ve daha fazla üremiştir. Zaten atalarımız, bir manide ‘Ardahan senin işin, belli olmaz yazın kışın; kargadır kuşun, hurmadır yemişin’ diyerek kargaların Ardahan’daki hakimiyetini belirtmişlerdir.”

Benzer Haberler