AKP’li Özhaseki, İstanbul Sözleşmesi’ni hedef aldı: O niye engellesin, benim inancım engelliyor kadına şiddeti

15 Ağustos 2020 Cumartesi

AKP’li Özhaseki, İstanbul Sözleşmesi’ni hedef aldı: O niye engellesin, benim inancım engelliyor kadına şiddeti

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, çekilme tartışmaları ve kadına yönelik artan şiddetle gündemde olan İstanbul Sözleşmesi’yle, “Durmadan tartışılıyor. Sanki ‘kadına şiddeti engelliyor’ gibi bir mefhum var, o niye engellesin benim inancım engelliyor kadına şiddeti” dedi.

Özhaseki, Melikgazi Belediyesince İldem Mahallesi’nde temeli atılan Eski Çınarlar Yaşam Merkezi ve Akıl Küpü Kitap Kafe’nin tanıtım toplantısı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“Orada birtakım tehlikelere yol açacak umdeler var, onların da kaldırılması lazım” diyen Özhaseki, “Üçüncü cins dediğimiz, hemcinslerin evliliğine gidecek bir yolu açıyorsa bunu bir tehlike olarak görmek lazım. Yoksa biz kadına şiddeti engelleyecek her türlü yasa neyse arkasında dimdik dururuz.”

“HEMCİNSLERİN EVLİLİĞİ YOL AÇIYORSA BUNU TEHLİKE OLARAK GÖRMEK LAZIM”

Özhaseki, İstanbul Sözleşmesi’ne dair şunları söyledi:

“Biz hâlâ nikahta keramet olduğuna inanıyoruz. Evladımızın vakti geldiğinde hayırlı bir eşle evlenmesi için çaba gösteriyoruz. Durmadan tartışılan bir İstanbul Sözleşmesi var. Sanki ‘kadına şiddeti engelliyor’ gibi bir mefhum var, o niye engellesin benim inancım engelliyor kadına şiddeti. Bin 400 yıl önce bizim peygamberimiz kadının erkeğin üstünde erkeğin de kadının üstünde hakkı olduğunu söylüyor. Kadın hakları o zamandan beri var. Yoksa ABD’de 100 yıl önce kadınlar bir yangında yanarak öldü, diye kadınlar günü ilan edildi diye değil. 50-100 yıl önce kadına oy verme hakkı verildi diye kadın hakkı başladı diye bir şey yok ki. Ben imanımın gereği olarak merhametle davranıyorum, gözümün önüne hiç İstanbul Sözleşmesi gelmiyor. Orada birtakım tehlikelere yol açacak umdeler var, onların da kaldırılması lazım. Üçüncü cins dediğimiz, hemcinslerin evliliğine gidecek bir yolu açıyorsa bunu bir tehlike olarak görmek lazım. Yoksa biz kadına şiddeti engelleyecek her türlü yasa neyse arkasında dimdik dururuz. Bırakın öldürmeyi, kesmeyi, tokat atmayı, yan bile bakmayı yasaklayacak her türlü tedbire başvururuz.”

Benzer Haberler