AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a serbest, komünistlere yasak!

2 Eylül 2020 Çarşamba

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a serbest, komünistlere yasak!

Türkiye Komünist Hareketi(TKH), resmi sitesinden yaptığı açıklamada partinin 100. kuruluş yıldönümü kapsamında sosyal mesafe kurallarına uyularak yapacakları etkinliğin Valilik tarafından yasaklandığını duyurdu.

Türkiye Komünist Hareketi(TKH), partisinin 100. kuruluş yıldönümü kapsamında gerekli önlemleri alarak yapacakları etkinliğin Valilik tarafından yasaklandığını duyurdu., TKH, “Açık havada, sosyal mesafe önlemleri alınarak ve meydana mesafeli sandalye dizilimi ile yapmayı düşündüğümüz ve bu önlemler kaydıyla başvurduğumuz etkinliğin Valilik tarafından yasaklanması, İstanbul’da düzenlenen başka bir dizi kültürel etkinlik düşünüldüğünde siyasi bir karar olarak değerlendirilmelidir.” dedi.

Türkiye Komünist Hareketi’nin açıklamaları;

13 Eylül Pazar günü İstanbul Kartal Meydanı’nda düzenleyeceğimiz, Partimizin 100. kuruluş yıldönümü etkinliği İstanbul Valiliği tarafından pandemi önlemleri gerekçe gösterilerek yasaklandı.

Açık havada, sosyal mesafe önlemleri alınarak ve meydana mesafeli sandalye dizilimi ile yapmayı düşündüğümüz ve bu önlemler kaydıyla başvurduğumuz etkinliğin Valilik tarafından yasaklanması, İstanbul’da düzenlenen başka bir dizi kültürel etkinlik düşünüldüğünde siyasi bir karar olarak değerlendirilmelidir.

Hele ki, okulların 21 Eylül’de açılacağı, spor müsabakalarının Ekim ayında seyircili yapılacağı duyurulmasına rağmen komünistlerin her türlü önlemi alarak düzenleyeceği etkinliğin yasaklanması İstanbul Valiliği’nin verdiği kararın yanlı olduğunun bir başka göstergesidir. Ayasofya açılışındaki kalabalıklar sırasında ve Giresun’da AKP Genel Başkanı’nın çay dağıttığı mitingdeki tabloda kimsenin aklına gelmeyen pandemi önlemlerinin komünistlerin etkinliğinde hatırlanmasını ise halkımızın takdirine bırakıyoruz.

Valilik tarafından verilen karar, sağlık gerekçesinden daha ziyade komünistlerin siyaset yapmasına yönelik bir engeldir. Valiliğin “halkımızın katılımının yoğun olacağı” tespitinde bulunması ise ayrıca manidardır!

Partimiz, pandemiye rağmen bir etkinliği inatla yapmak derdinde değildir. Ancak her türlü önlemi alarak planladığımız ve bildirdiğimiz etkinliğimizin pandemi gerekçe gösterilerek yasaklanması, yasaklamak için gerekçe türetmekten başka bir şey değildir.

Partimiz, hukuki haklarını kullanarak Valiliğin bu kararını yürütmesini durdurmak için hukuki girişimlerde bulunacaktır. Ayrıca Partimizin 100. kuruluş yıldönümü ile ilgili İstanbul takvimi en kısa zamanda kamuoyuna duyurulacaktır.

Yasaklama ve engellemelerle dolu yüz yıllık tarihimize bir yenisinin pandemi gerekçe gösterilerek eklenmiş olması, emekçi halkımızın yoğun ilgisinde azalma yaratmayacaktır. Aksine bu yasağa emekçi halkımızın vereceği yanıt partimiz Türkiye Komünist Hareketi saflarında örgütlenmek olacaktır.

Türkiye Komünist Hareketi olarak 100. yılımızda yolumuza devam ediyoruz.

Açıklamaya ulaşmak için tıklayın

Benzer Haberler