AKP’li belediyeden şerhlere rağmen yüzde 45 emlak vergisi zammı

14 Mayıs 2021 Cuma

AKP’li Beyoğlu Belediyesi, komisyon üyeleri ve muhtarların şerhlerine rağmen emlak rayiç bedeline yüzde 45 artı enflasyon oranında zam yapılmasını istiyor. Zamma karşı çıkan mahalle muhtarlarına imza attırılmazken, karara şerh koyan bir muhtar, “Bu tüccar devlet bakış açısı” dedi.

Her 4 yılda bir kez olmak üzere belediyeler kendi sınırları içerisindeki mülklerin emlak birim fiyatlarına zam yapıyor. Bu zamlar da genellikle mahalle muhtarlarının, kaymakamlık temsilcisinin ve ticaret odası temsilcisinin bulunduğu bir komisyonun görüşü alınarak yapılıyor.

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre, bu yıl Beyoğlu Belediyesi komisyonun taleplerini dinlemeden 2022 yılında başlayacak emlak birim fiyatlarına yüzde 45 ve enflasyon oranında zam yapmayı öngördü. Bu zam gerçekleşirse Beyoğlu’nda 5 yıl içerisinde emlak vergilerine yüzde 500 zam yapılmış olacak.

“ÜLKEMİZDEKİ EKONOMİK DURGUNLUKTAN DOLAYI BU ZAM YERSİZ VE ZAMANSIZ”

Mahalle muhtarları karara şerh düşerek kendilerine gönderilen belgeleri imzalamadı. Bir muhtar yapılacak emlak vergisi zammına şerh koydu. Muhtar şerh gerekçesini de, “Komisyon oluşturulup komisyon çalışması yapılmamıştır. Belediye tarafından bilgi paylaşımı yapılmamıştır. Ülkemizde yaşanan ekonomik durgunluktan dolayı bu zam yersiz ve zamansızdır” diyerek açıkladı.

Yüzde 45 zammın çok yüksek bir rakam olduğunu belirten Beyoğlu Belediyesi CHP Meclis Grup Başkanvekili Süleyman Solmaz, emlak vergilerine itiraz etmek isteyen Beyoğlulular’a, “Her vatandaşın emlak birim fiyatlarına itiraz ederek dilekçe vermeleri gerekiyor. Dava açsınlar. Biz vatandaşlara bu monuda hukuki destek veriyoruz” çağrısında bulundu.

“TÜCCAR DEVLET BAKIŞ AÇISI…”

Karara şerh koyan bir başka muhtar ise zamma tepkisini şöyle gösterdi:

“Bu pandemi döneminde zaten ekonomi durmuş durumda. Bazı yerlerde emlak bedelleri de düştü. Geçim darlığı yaşayan insanlar var, belediye konuya bir müteahhit mantığıyla bakıyor. İnsanlar mülklerini kiraya vermiyor ki. Bu bedelleri ödeyemeyip mülklerini satanlar var. Belediye yaptığı harcamaları bana sormuyor ki. Dolayısıyla yaptığı hatalı şeyleri kendi sorumluluğu üzerine almalı. Ben böyle bir karara imza atmam! Bundan dolayı ben bu yapılan zamları onaylamıyorum. 2017’de yapılan zamlar da çok yüksekti. 2017’de 200 lira emlak vergisi ödeyen biri 2022’de 800 lira vermek zorunda kalacak. Belediye ‘Senin binanın rantı yükselmiş, bunun bedelini öde’ diyor. İnsanlar burada oturuyor, bunu satmıyor. Bu bakış açısı sosyal bir devletin bakış açısı değil, tüccar bir devletin bakış açısı.”

Benzer Haberler