AKP’den dikkat çeken ‘Anayasa’nın ilk dört maddesi’ çıkışı

22 Şubat 2021 Pazartesi

CHP milletvekili Burcu Köksal, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda, Anayasa görüşmeleri esnasında AKP’li Anayasa Komisyon Üyesi İsmail Aydın’ın “İlk dört madde değişebilir” dediğini belirtti.

CHP Afyonkarahisar milletvekili Burcu Köksal, paylaştığı videoda “Meclis Genel Kurulu’nda Anayasa görüşmelerine devam ediyoruz. AKP’li Anayasa Komisyon Üyesi İsmail Aydın, kürsüde ‘Anayasanın ilk dört maddesinin değiştirilebileceğini’ söyledi.” dedi.

Köksal, Meclis’ten paylaştığı videoda “Artık niyetlerini açıkça belli etmeye başladılar, CHP olarak yine haklı çıktık.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın ilk 4 maddesi şöyle:

I. Devletin şekli

Madde 1 – Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

II. Cumhuriyetin nitelikleri

Madde 2 – Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

III. Devletin bütünlüğü, Resmî dili, bayrağı, milli marşı ve başkenti

Madde 3 – Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı “İstiklal Marşı”dır. Başkenti Ankara’dır.

IV. Değiştirilemeyecek hükümler

Madde 4 – Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

Benzer Haberler