Adalet Bakanı Bozdağ: Cezaevlerindeki işkence iddiaları abartma, çarpıtma ya da kurgu

20 Nisan 2022 Çarşamba

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Bakanlık personeli ile iftarda bir araya geldi. Bozdağ burada yaptığı konuşmada Silivri Cezaevi’nde Ferhan Yılmaz’ın şüpheli bir şekilde ölmesinin ardından gündeme gelen cezaevlerindeki işkence iddiaları hakkında, “Türkiye cezaevleri ile ilgili söylenen her türlü iddiayı araştırmaya biz hazırız ve araştırıyoruz. Ama araştırdığımız iddiaların tamamına yakını neredeyse ya abartma ya çarpıtma ya da kurgu” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, son günlerde gündem olan cezaevlerindeki işkence iddiaları hakkında konuştu. Bozdağ kendilerine gelen iddiaların tamamının ya da tamamına yakınının abartma, çarpıtma ya da kurgu olduğunu söyleyerek bunları terör örgütlerinin hazırladığını savundu. Bozdağ’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“İŞKENCE İDDİALARININ TAMAMINA YAKINI ABARTMA YA DA KURGU”

“Biz cezaevi yönetimlerimize güveniyoruz. Ceza İnfaz kurumlarında çalışan infaz koruma memurlarımıza güveniyoruz. İnfaz sistemimize ve bu sistemin usulüne, uygulanmasına güveniyoruz. O yüzden de diyoruz ki Türkiye cezaevleri ile ilgili söylenen her türlü iddiayı araştırmaya biz hazırız ve araştırıyoruz. Ama araştırdığımız iddiaların tamamına yakını neredeyse ya abartma ya çarpıtma ya da kurgu.”

“Terör örgütlerinin yürüttüğü bu kampanyaya karşı siz terör örgütlerinin kimliğini görüyorsunuz, biliyorsunuz. Bu iddiaları dile getirenleri de görüyorsunuz. Ya terör örgütleri ya da terör örgütlerine müzahir çevreler ya da siyaseten onlara destek verenler olduğunu çok net bir şekilde görüyoruz. Bir kez daha altını çizerek söylüyorum. Türkiye cezaevlerinde işkence yoktur, kötü muamele yoktur. İşkence ve kötü muameleye sıfır tolerans ile yaklaşılmaktadır.”

ÜSTÜ KAPALI HDP’Yİ HEDEF ALDI

“Terör örgütleri bu iddiaları esasmış gibi sosyal medyadan, kendi yayın organlarından ve parlamento içine kadar uzanan bazı kişiler vasıtasıyla gündeme taşıyor. Türkiye’nin ceza infaz sistemi çok net ve şeffaftır. Dünyanın en iyi örneklerinden bir tanesidir. Hem ulusal hem de uluslararası denetime açıktır. Her türlü denetim cezaevlerimizde yapılmaktadır.”

“Ayrıca Türkiye, 2005’te Türk Ceza Kanunu’nda işkence suçlarında zaman aşımını kaldıran bir ülkedir. Biz kendimize güveniyoruz, bizim ülkemizde işkenceye, kötü muameleye sıfır tolerans vardır ve kim yaparsa yapsın üzerine gideriz.

Ferhan Yılmaz’ın ağabeyinden önemli iddialar

Benzer Haberler