Açlık sınırı asgari ücrete, yoksulluk sınırı 13 bin 843 liraya yükseldi

1 Şubat 2022 Salı

Açlık sınırı yılın ilk ayında asgari ücreti yakalayarak 4 bin 250 lira oldu. Bekâr çalışanın yaşam maliyeti yeni asgari ücretin 1338 TL iken yoksulluk sınırı ise 3 asgari ücretin üzerine çıkarak 13 bin 843 liraya yükseldi.

Net yüzde 50 oranında artışla 4 bin 253,40 TL olarak ilan edilen yeni yıl asgari ücreti, yaklaşık altı hafta sonra dört kişilik hanenin sağlıklı ve dengeli beslenmesini sağlayan gıda harcaması tutarı olan açlık sınırı ile aynı seviyeyi tekrar yakaladı. Türk-İş araştırmasına göre, bu ay 4 kişilik ailenin beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden açlık sınırı, 2022 yılı için belirlenen asgari ücreti yakalayarak 4 bin 250 lira oldu. Yoksulluk sınırı 13 bin 844 lira olarak hesaplandı.

BEKAR BİRİNİN YAŞAMA MALİYETİ AYLIK 5 bin 587 LİRA

Ankara’da yaşayan 4 kişilik ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 3,71 artarken, son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 59,67 olarak hesaplandı. Bekâr çalışanın yaşam maliyeti yeni asgari ücretin 1338 TL oldu.

Türk-İş’in açlık ve yoksulluk sınırı araştırması perşembe günü yayımlanacak olan tüketici fiyat endeksi verilerinin öncüsü olarak kabul ediliyor.

Araştırmaya göre ocak ayında süt fiyatları ay başında promosyon indirimleri yapılsa da ay sonunda geçen ay olduğu gibi tekrar litrede 12 lira seviyelerine yükseldi. Peynir ve yoğurtta aralık ayında gelen yüksek zamları, bu ay raflarda görece daha az yer kaplayan markaların sınırlı fiyat artışları takip etti.

MAKARNA YÜZDE 17 ZAMLANDI

Dana kıyma, kuşbaşı et ve balık fiyatı az bir artış gösterirken, kuzu kuşbaşı fiyatında yüzde 15’lik artış gözlemlendi. Bakliyat ürünlerinden nohut ve yeşil mercimekte fiyat azaldı ancak özellikle ithal kırmızı mercimek ve kuru fasulyede bir miktar artış gerçekleşti. Bulgurda fiyat sabit kaldı, pirinç, un ve irmikte az bir miktar fiyat artışı yaşandı. Dar gelirlilerin sıklıkla tükettiği makarnada artış yüzde 17 oldu. Taze sebze-meyve ortalama fiyatları bu ay yine artış gösterdi. İçerisinde lahana, ıspanak gibi yeşil yapraklıların olduğu sebze kümesi ile maydanoz, kıvırcık gibi salata yeşilliklerinin olduğu sebzelerin fiyatı arttı. Ayçiçek yağı sabit kalırken, zeytinyağında yüzde 11’lik artış görüldü. Ancak raflarda ayçiçek yağı marka çeşitliliğinde azalış gözlemlendi.

Asgari ücret cebe girmeden buhar oldu!

Benzer Haberler