7 günde 17 bin deprem!

4 Mart 2021 Perşembe

7 günde 17 bin deprem!

İzlanda Meteoroloji Ofisi, ülkede bir hafta içinde 17 bin deprem tespit edildiğini duyurdu.

27 Şubat – 1 Mart tarihleri arasında İzlanda’da meydana gelen binlerce deprem, deprem uzmanlarını şaşırttı. İzlanda Meteoroloji Ofisi , ülkenin güneybatısındaki Reykjanes bölgesinde yaklaşık bir hafta içinde 17 bin farklı depremin kaydedildiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, 24 Şubat tarihinde 5.6 büyüklüğünde, 27 Şubat ve 1 Mart’ta da 5 üzeri büyüklükte depremlerin meydana geldiği belirtildi.

VOLKANİK PATLAMANIN HABERCİSİ

Aktif ve pasif olarak yaklaşık 130 yanardağın bulunduğuna dikkat çeken İzlanda Üniversitesi’nden volkanoloji Profesörü Thorvaldur Thordarson, şunları söyledi:

“Şu anda ‘Neden?’ diye soruyoruz. Neden bu kadar sık deprem oluyor? Dünyanın kabuğuna bir magmanın girişi çok muhtemel. Yüzeye yaklaştığını biliyoruz, ancak yaklaşmaya devam ediyor mu? Bunu tespit etmeye çalışıyoruz. Bölgedeki birden fazla yanardağ düşünülürse, bu volkanik bir patlamanın habercisi olabilir”

“24 SAAT SALLANMAK ALIŞILMADIK BİR DURUM”

Reykjanes’te yaşayan Audur Alfa Olafsdottir, Amerikan medyasına yaptığı açıklamada ise şu ifadeleri kullandı:

“Burada depremlere alışığım. Ancak bu kadar fazlasına değil. 24 saat boyunca sallandığını hissetmek alışılmadık bir durum. Size doğa karşısında ne kadar güçsüz olduğunuzu hatırlatıyor” dedi. Grindavık kasabasında öğretmenlik yapan Pall Valur Björnsson ise “Daha önce hiç böyle bir şeyi tecrübe etmemiştim. Depremlere alıştık, ancak şu anda çok daha sık oluyor. Korkmuyorum ama rahatsız edici. Geceleri iki defa sallantı nedeniyle uyanıyorum. Zor ama bununla yaşamayı öğreneceğiz gibi”

Benzer Haberler