5 saat boyunca işkenceye uğramıştı! Hakkını isteyen çocuk işçinin hapsi istendi

30 Mart 2021 Salı

5 saat boyunca işkenceye uğramıştı! Hakkını isteyen çocuk işçinin hapsi istendi

Afyonkarahisar’da çalıştığı balıkçı dükkanından 200 liralık ödemesini istediği sırada 5 saat boyunca işkenceye maruz kalan 16 yaşındaki çocuk işçi Şükrü Can K.’nin ‘haksız yere elde bulundurulan anahtarla kilit açmak suretiyle gece vakti hırsızlık’ ve ‘silahla basit yaralamaya teşebbüs’ suçlamalarıyla hapsi istendi.

Afyonkarahisar’da eski işvereninden 200 lira ödemesini isteyen 16 yaşındaki çocuk işçi Şükrü Can K., 7 Mart günü iş verenler Akif A. ile A.S. tarafından 5 saat boyunca darp edildi. Yanlarından ‘yüz yıkama’ bahanesiyle kurtulup çevredekilerden yardım isteyen Şükrü Can K., hastanede tedavi edildikten sonra işverenlerinden şikayetçi oldu. Olay sosyal medyada tepki toplarken şüphelilerden Akif A. tutuklandı, A.S. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Olayla ilgili iddianame hazırlandı. Tarafların soruşturma safhasında verdikleri ifadelerin de yer aldığı iddianamede Akif A. ve A.S., Şükrü Can K.’yi 5 saat boyunca dövdükleri iddialarını reddetti. İddianamede Akif A. ve A.S.’nin ‘cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan yargılanması talep edildi. İddianamede, şüphelilerin Şükrü Can K.’yi darp ettikleri paspas sopasının da silah sayılması gerektiği belirtildi.

ÇOCUK İŞÇİ İÇİN HAPİS İSTEMİ

Şüpheli Akif A.’nın şikayeti üzerine Şükrü Can K. hakkında hazırlanan iddianamede ise Akif A.’nın; olay gecesi aracının Şükrü Can K. tarafından izinsiz alındığı ve torpidoda bulunan poşet içerisindeki 4 bin TL’nin de çalındığı yönündeki beyanlarına yer verilerek, Şükrü Can K.’nin ‘haksız yere elde bulundurulan anahtarla kilit açmak suretiyle gece vakti hırsızlık’ suçundan cezalandırılması talep edildi. Aynı iddianamede Şükrü Can K.’nin Akif A.’yı balık kasasıyla darbetmeye çalıştığı gerekçesiyle ‘silahla basit yaralamaya teşebbüs’ suçlarından cezalandırılması da istendi.

NE OLMUŞTU?

Afyonkarahisar’da 16 yaşındaki Şükrü Can K, 7 Mart günü 200 liranın ödeneceği gerekçesiyle eski işvereni Akif A. ve A.S. tarafından çağrıldı. Parasını alma umuduyla balıkçının yanına giden Şükrü Can K., Akif A. ve A.S.’nin isteği üzerine pazarda akşama kadar çalıştı. Pazar tezgahını toplayan Akif A., A.S. ve Şükrü Can K. daha sonra kent merkezindeki dükkana gitti. Burada iddiaya göre Akif A. ve A.S. içki içeceklerini, Şükrü Can K.’ye de içmesini teklif etti. Önce kabul etmeyen daha sonra ısrarlar üzerine iki bardak içki içen Şükrü Can K., Akif A. ve A.S.’ye parasını verip vermeyeceklerini sordu. Öfkelenen Akif A. ve A.S., genci dövmeye başladı. Dükkanın kapılarını kapatan Akif A. ve A.S., saat 00.30’dan, saat 05.30’a kadar genci dinlene dinlene sopalarla dövdü. Sabah saatlerine kadar dayak yiyen genç, elini yüzünü yıkama bahanesi ile izin istedi ve kapı açılınca kaçarak yakındaki alışveriş merkezinin güvenlik görevlisinden yardım istedi. Dayaktan kurtularak hastanede tedaviye alınan Şükrü Can K.’nin yapılan kontrollerde kafasında kırıklar, kolunda çatlak, sırtı başta olmak üzere vücudunun çeşitli yerlerinde sopa, demir çubuk ve yumruklara bağlı darp izleri olduğu belirlendi. Şükrü Can K., bir gün gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edildi.

Hastaneden çıktıktan sonra polis merkezine giden Şükrü Can K., şüphelilerden şikayetçi oldu. İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin çalışması sonucu olayın ardından şüpheliler gözaltına alındı. Polis merkezinde ifade veren Akif A. ile A.S., olay günü uykuya daldıklarında dükkanın önünde duran Akif A.’nın aracında, torpido gözünde poşette bulunan 4 bin TL’nin çalındığını, Şükrü Can K.’nin üzerini aradıklarını paranın kendisinde çıkması üzerine sopalarla darbettiklerini anlattı. Polis ekipleri Akif A. ile A.S.’nin çırağı Y.A.’nın da ifadesine başvurdu. Polis merkezindeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden Akif A. tutuklandı, A.S. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Benzer Haberler