5 bin bebeğin yerini değiştirdiğini iddia etmişti! Hemşirelik Konseyi’nden yalanlama geldi

28 Şubat 2021 Pazar

5 bin bebeğin yerini değiştirdiğini iddia etmişti! Hemşirelik Konseyi’nden yalanlama geldi

Zambiya’da ölmek üzere olan emekli bir hemşire, yeni doğmuş 5 bin bebeğin yerini sadece zevk için değiştirdiğini iddia etti. Zambiya Genel Hemşirelik Konseyi ise soruşturma başlattıklarını ve söz konusu hastanede bu isimde bir hemşire çalışmadığını açıkladı.

Zambiya’da yaşayan emekli hemşire Elizabeth Bwalya Mwewa’nın açıklamaları kan dondurdu. Yerel gazete Zambian Observer’a konuşan Mwewa, 13 yıllık hemşirelik kariyeri boyunca hastanedeki binlerce yeni doğmuş bebeğin yerlerini değiştirdiğini iddia etti. Başkent Lusaka’da bulunan Üniversite Eğitim Hastanesi’nde (UTH) 1983-1995 arasında çalıştığını iddia eden eski hemşire şöyle konuştu:

“Günahlarımı Tanrı’nın ve yaptıklarımdan etkilenen, bilhassa çalıştığım dönemde UTH’de doğum yapan herkesin huzurunda itiraf etmek istiyorum. Tanrı’yı buldum ve yeniden doğdum. Saklayacak hiçbir şeyim yok. UTH’nin doğum servisinde çalıştığım dönemde yaklaşık 5 bin bebeğin yerini değiştirdim.”

Mwewa’nın sözleri kısa süre içinde internette ve dünya basınında gündem oldu oldu. Independent Türkçe’nin haberine göre, “Çocuklarınıza iyice bakın” diyen ölüm döşeğindeki hemşire, şöyle devam etti:

“Örneğin, herkesin ten rengi açık ama sizinki koyuysa, değiştirdiğim bebeklerden biri olabilirsiniz. Üzgünüm. Birçok kadının biyolojik annesi olmadıkları çocukları emzirmesine neden oldum. Bunun için cehenneme gitmek istemiyorum. 1983-1995 arasında çalıştığım dönemde UTH’de doğduysanız, anne ve babanız sizin biyolojik ebeveynleriniz olmayabilir çünkü zevkine bebekleri değiştirme huyu edindim”

HEMŞİRELİK KONSEYİ’NDEN YALANLAMA GELDİ

Öte yandan Zambiya Genel Hemşirelik Konseyi’nin (GNC) açıklamasında “bu adla hastanede çalışan hiçbir hemşire/ebe bulunmadığı” belirtildi.

Açıklamaların asılsız olduğu ifade edilse de GNC olaya ilişkin soruşturmayı sürdürmeye devam edeceklerini belirtti.

Benzer Haberler