19 Aralık katliamından sağ kurtulan Birsen Kars hayatını kaybetti

7 Şubat 2022 Pazartesi

19 Aralık katliamından sağ kurtulan Birsen Kars hayatını kaybetti

Bayrampaşa Cezaevi’ne 19 Aralık 2000’de ‘Hayata Dönüş’ adı altında düzenlenen operasyondan sağ kurtulan Birsen Kars hayatını kaybetti.

BirGün’ün haberine göre 19-22 Aralık 2000’de hapishanelere yönelik düzenlenen ve “Hayata Dönüş Operasyonu” ismi verilen katliamda ağır yaralanan Birsen Kars yaşamını yitirdi. Kars, Almanya’nın Stuttgart kentinde kanser tedavisi görüyordu. Birsen Kars, katliamın ardından hastaneye sevk edilişi sırasında “6 kişi… Çıkarılan yangında diri diri yaktılar…” sözleriyle tanınıyordu. Katliamda 29 yaşında olan Kars’ın başı ve yüzünün büyük bölümü, elleri ve sırtı ağır şekilde yanmıştı.

“HAYATA DÖNÜŞ” OPERASYONU NEDİR?

“Hayata Dönüş” adı altında yapılan operasyonlarda Türkiye’de cezaevlerindeki bazı tutuklu ve hükümlülerinin F tipi hücre sistemine ve tecrit uygulamasına direnmek için 20 Ekim’de başlattıkları açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine karşı, 19 Aralık 2000 tarihinde, 20 cezaevine birden yapılan, 2’si asker 30’u tutuklu 32 kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı, yaklaşık 10.000 güvenlik görevlisi tarafından gerçekleştirilen operasyonlara verilen resmi addır.

“Hayata Dönüş Operasyonu”nun Bayrampaşa Cezaevi’yle ilgili ilk davası, olaydan 10 yıl sonra 2010’da açılmıştır.

Hayata Dönüş Operasyonu’nun ‘Tufan’ planı 21 yıl sonra savcılıkta

Benzer Haberler