13 barodan kritik Sedat Peker çağrısı

28 Mayıs 2021 Cuma

13 barodan kritik Sedat Peker çağrısı

13 baro organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarına ilişkin yaptığı çağrıda, “Yargıyı göreve davet ediyoruz” dedi.

Organize suç örgütü lider Sedat Peker’in açıklamaları karşısında Cumhuriyet savcılarının harekete geçmesinin, hukuk devleti olmanın bir gereği olduğunun vurgulandığı ortak çağrıda; Peker’in iddialarında ismi geçen şahıslar hakkında yargı makamları adli süreci başlatmaya davet edildi.

FAİLİ MEÇHUL CİNAYET İDDİALARI

13 baro tarafından yapılan ortak açıklamada şöyle denildi:

Demokratik hukuk devleti olmanın ön koşulu, yasama, yürütme ve yargı erklerinin birbirinden tamamen ayrı olması ve yargının bağımsız hareket edebilmesidir.

Sedat Peker tarafından şu ana kadar; gazeteci Uğur Mumcu ve gazeteci Kutlu Adalı cinayetleri, Kürt iş insanları Savaş Buldan, Behçet Cantürk ve diğer Kürt iş insanlarının öldürülmesinin alınan karar doğrultusunda olduğu, Mehmet Ağar tarafından dönemin Başbakanı Tansu Çiller’e sunum yapıldığı ve bu doğrultuda karar alındığı, alınan kararın gereğinin yerine getirildiği, faili meçhul cinayetlerin bu doğrultuda Mehmet Ağar ve Korkut Eken gibi ilgili şüphelilerce işlendiği iddia edilmiştir.

Zamanında Sedat Peker’in ‘hayranları’ kimdi?

“HIZLI VE ETKİLİ BİR ŞEKİLDE SORUŞTURARAK FAİLLERİ YARGI ÖNÜNE ÇIKARMASI GEREKMEKTEDİR”

Cumhuriyet savcılarının Sedat Peker’in beyanlarında yer, kişi ve zaman belirtmek suretiyle ortaya koyduğu vahim iddia ve tanıklıkları bir suç ikrar ve ihbarı olarak kabul edip soruşturma açmaları görevlerinin gereğidir. Cumhuriyet savcılarının açacakları soruşturmalarla kamuoyuna yansıyan yeni bilgiler ışığında bu karanlık dönemi bütün yönleriyle hızlı ve etkili bir şekilde soruşturarak failleri yargı önüne çıkarması gerekmektedir.

“DERHAL SERİ, ETKİLİ VE TARAFSIZ BİR SORULMA AÇILSIN”

Aksi durum yargının varlığının inkarı olup, bunun demokratik bir hukuk devleti sisteminde kabulü mümkün değildir. Biz aşağıda imzası bulunan Barolar; Sedat Peker’in beyanlarında ikrar ve ihbar edilen tüm suçlarla ilgili Cumhuriyet savcılarınca derhal seri, etkili ve tarafsız bir soruşturma açılarak ilgililer hakkında gerekli adli süreçlerin işletilmesini talep ediyoruz.

Flaş iddia! Soylu, Saray’a “Bu mesajı gönderiyor”

Benzer Haberler