Zonguldak Platformu’ndan ortak KİT reformu açıklaması: Hep birlikte ‘hayır’ diyoruz

Yayın tarihi: 10 Temmuz 2024 Çarşamba 4:05 pm - Güncelleme: 10 Temmuz 2024 Çarşamba 4:08 pm

Haber: Haber Merkezi

Zonguldak Platformu, 19 Kamu İktisadi Teşekkülünü ilgilendiren KİT Reformu taslağıyla ilgili kitlesel basın açıklaması yaptı.

Zonguldak Platformu, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından aralarında Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) da bulunduğu 19 Kamu İktisadi Teşekkülü’nü ilgilendiren KİT Reformu taslağıyla ilgili ortak kitlesel basın açıklamasında bulundu.

Platform adına açıklama yapan GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, “Milli sanayi ve ekonomimizin temel taşları olan, sadece TTK değil reform adı altında hazırlanan tasarının kapsadığı 19 kamu kurumu; tasfiye edilerek, satılarak veya kapatılarak yok edilme ve uluslararası tekellerin veya şirketlerin kontrolü altına girme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hazırlamakta olduğu tasarıya bugün buradan bir kez daha hep birlikte “Hayır” diyoruz. KİT Reformu adı altında hayata geçirilmeye çalışılan girişimlerden derhal vazgeçilmelidir” dedi.

Sivil Toplum Kuruluşları, sendikalar, odalar, dernekler, belediye başkanları, siyasi partilerin destekleriyle Zonguldak Platformu olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı KİT Reformu taslağıyla ilgili ortak kitlesel basın açıklaması yapıldı.

Zonguldak’ta bir ayda 27 kaçak maden ocağı kapatıldı

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) toplantı salonunda 9 Temmuz 2024 tarihinde tüm paydaşların katılımıyla düzenlenen basın açıklamasına, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğrul, Zonguldak Belediye Başkanı Tahsin Erdem, Kozlu Belediye Başkanı Altuğ Dökmeci, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, sendikaların temsilcileri ve üyeleri, meslek odaları ve dernek başkan ile yöneticileri, siyasi parti temsilcileri ile maden işçileri katıldı.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, sosyal medya hesabından 2 Temmuz tarihli Resmi Gazete tebliğini paylaştı.

Kantarcı paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Çaycuma, 2 Temmuz 2024 tarihinde, çok uzun zaman sonra 2.sınıf ilçe oldu. Bu tebliğ ile sadece iki ilçe 2.sınıfa çıktı. Biri Çaycuma, Diğer Antalya Gazipaşa… Bundan daha önemli bir gelişme var mı? Niye hiç konu edilmiyor? Niye görmezden geliniyor? Niye kutlanmıyor günlerce?”

 

Kaynak: HABER MERKEZİ