Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Türkleri Avrupa’dan getiren ilk uçak Almanya’dan İstanbul’a indi

Uçuşların durdurulduğu 9 Avrupa ülkesinde, iş ve akraba ziyareti ile öğrenci olarak bulunan Türk vatandaşları, bugün uçaklarla Türkiye’ye getiriliyor. Saat 14.15 sıralarında Münih’ten İstanbul Havalimanı’na gelen ilk uçağın yolcuları, otobüslere bindirilerek karantina için hazırlanan yurtlara götürüldü. Öte yandan başta Almanya olmak üzere gün boyu Fransa, İspanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, İsveç, Norveç ve Danimarka’dan 34 uçuş ile 3 bin 614 kişi Türkiye’ye getirilecek.

Almanya’nın Münih kentinde bulunan ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını üzerine yurda gelmek isteyen Türkleri taşıyan ilk uçak İstanbul’a ulaştı.

Bilim Kurulu üyesinden çarpıcı açıklamalar: 3-4 hafta içerisinde vaka sayısının 5 bin olmasını bekliyoruz

Özel otobüs tutarak Erzurum’a kaçmaya çalışan umreciler yakalandı

Almanya’nın Münih kentinde bulunan ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını üzerine yurda gelmek isteyen Türkleri taşıyan ilk uçak İstanbul’a ulaşırken, yolcular karantinaya alınmak üzere jandarma ve polis eşliğinde otobüslerle Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlara götürüldü.

3 BİN 614 KİŞİ BAŞVURDU

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda, koronavirüs nedeniyle Almanya, Fransa, İspanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, İsveç, Norveç ve Danimarka’dan çıkışlı uçuşlar hafta sonu durdurulmuştu. Bu ülkelerde geçici olarak iş, akraba ziyareti ve öğrenci olarak bulunan Türk vatandaşlarının Türkiye’ye getirilmesi için özel seferler konuldu. 9 ülkedeki Türk vatandaşları arasından Türk Büyükelçiliklerine 3 bin 614 kişi yurda dönmek için başvuruda bulundu.

Bu kapsamda başvuran uçuşların durdurulduğu 9 Avrupa ülkesinde bulunan Türk vatandaşları, uçaklarla Türkiye’ye getirilmeye başlandı.

İLK UÇAK ALMANYA’DAN GELDİ

Türk Hava Yolları’nın TK 1630 sefer sayılı uçağıyla yerel saatle 10.05’te Münih’ten hareket eden uçakta bulunan 2’si bebek 108 yolcuyu taşıyan ilk uçak, saat 14.20’de İstanbul Havalimanı’na indi.

İstanbul Havalimanı’nda uçakların inmesi için özel bir bölge oluşturuldu. Bu bölgeye yanaşan uçaklardaki yolcuları, Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne bağlı özel korumalı kıyafetleri olan sağlık ekipleri karşıladı.

Ayrıca bu alanda polis ve jandarma ekipleri de güvenlik önlemi aldı.

Sağlık kontrollerinin ardından yolcular, jandarma ve polis eşliğinde otobüslerle, İstanbul’da karantina için boşaltılan Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlara götürüldü.

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) merkezi olarak açıkladığı Avrupa’dan Türkiye’ye gelmek isteyen ve Dışişleri Bakanlığına isim bildiren vatandaşların, gün içinde Almanya’nın Köln, Stuttgart, Frankfurt, Nürnberg şehirleri ile Fransa’nın Lyon, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’den Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

Avrupa ülkelerinden 34 uçakla getirilecek 3 bin 614 kişi, İstanbul ve Kocaeli’deki yurtlarda karantinaya alınacak.

LONDRA’DAN GELEN VATANDAŞLAR SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI’NDA

Pegasus Hava Yolları’nın, İngiltere’den dönmek isteyen Türk vatandaşları için düzenlediği ek seferle Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’na gelen yolcular sağlık taramasından geçirildi.

İngiltere ile uçuşların geçici süreyle durdurulmasının ardından yurda dönmek isteyen vatandaşları taşıyan Pegasus Havayolları’na ait son uçak Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’na indi. Havalimanına gelen yolcular Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü personeli tarafından sağlık taramasından geçirildi.

Daha sonra bilgi formu dolduran yolculardan 14 gün boyunca kendilerini izole etmeleri istendi. Yolculara bu konuda bilgilendirme yapıldı.

Yolcuların bir kısmı yakınları tarafından karşılanırken bir kısmı da evlerine gitmek için toplu taşıma araçlarını kullandı. Gelen yolcuların maske ve eldiven kullandıkları görüldü.

İSTANBUL VALİSİ’NDEN AÇIKLAMA

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Twitter hesabından İstanbul Havalimanı’ndan fotoğraflarla, “9 Avrupa ülkesinden gelecek ve 14 gün süreyle karantina/gözetim altında misafir edeceğimiz vatandaşlarımızı karşılıyoruz” mesajı paylaştı.

Yerlikaya’nın mesajı şöyle: “İstanbul Havalimanı’ndayız. 9 Avrupa ülkesinden gelecek ve 14 gün süreyle karantina/gözetim altında misafir edeceğimiz vatandaşlarımızı karşılıyoruz. İlk uçak Münih’ten geldi. Vatandaşlarımızı özel önlemler eşliğinde #kykyurtları’nda misafir edeceğiz.”

 

loading...