Vali, AKP kongresinin faturasını açıkladı

9 Mart 2021 Salı

Vali, AKP kongresinin faturasını açıkladı

Yüksek riskli gruplar arasında yer alan İzmir’de son bir hafta içerisinde vaka sayılarının yüzde 50 artış gösterdiği öğrenildi.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “8-14 Şubat haftasında her 100 bin kişide vaka sayımız 44.39, 20-26 Şubat haftasında ise 53.42 oldu. 27 Şubat-5 Mart’ı kapsayan haftada ise bu rakam 66.47 yükseldi. Kendi içinde vaka sayılarında yüzde 50’ye yakın bir artış var” dedi.

İzmir’de artan vaka sayılarına rağmen hastanelerde yoğunluk yaşanmadığına işaret eden Köşger, şu ifadeleri kullandı: “Kontrollü normalleşme denilen şey, maske, mesafe ve hijyene dikkat ederek yaşamak. Buna riayet etmezsek rakamlar hızlı şekilde kırmızı bölgeye evrilecek. Tekrar başa dönmüş olacağız. İzmir 4.5 milyonluk bir şehir. Biz ne kadar denetim yaparsak yapalım herkesin başına bir polis dikmemiz mümkün değil. Vatandaşın kendi sağlığını düşünerek kendi tedbirlerini almasını bekliyoruz.

Hastane, yoğun bakım ve entübasyonla ilgili sıkıntımız yok. Özellikle 30 Ekim’deki depremin ardından Kovid-19 kentimizde zirve yapmıştı. O dönemde de sıkıntı yaşamamıştık. Vatandaşımız ‘Virüs mutasyona uğradı artık çok ölümcül değil’ diye düşünebilir ama virüs ölümcül olmaya devam ediyor. Her gün kentimizde 7-8 kişi bu virüs nedeniyle yaşamını yitiriyor.”

NE OLMUŞTU?

AKP İzmir İl Kongresine katılan ve birçok siyasetçi ile yan yana olan eski AKP Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Emre Cemil Ayvalı ile AKP İzmir İl Kongresi’nin hazırlıklarında aktif görev alan Selçuk İlçe Başkanı Selim Girbiyanoğlu’nun koronavirüs testi pozitif çıkmıştı. Girbiyanoğlu, test sonucu pozitif çıkınca kongreye katılmaz iken, kendisiyle son ana kadar aktif bir şekilde görev yapan yönetim kurulu, kadın ve gençlik kolları üyelerinin ise kongreye katıldığı öğrenilmişti.

İllere göre haftalık vaka sayıları açıklandı

Benzer Haberler