YSK kesin aday listelerini yayımladı!

Yayın tarihi: 6 Mart 2024 Çarşamba 12:21 am - Güncelleme: 6 Mart 2024 Çarşamba 12:36 am

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 31 Mart’ta yapılacak Yerel Seçimlere ilişkin kesinleşen aday listelerini internet sitesinde yayımladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 49 adayla en çok adayın çıktığı il oldu.

Yerel seçimlere artık geri sayım hızlandı. YSK, 31 Mart seçimlerinde partilerin kesinleşen aday listelerini internet sitesinde yayımladı. Listeye göre, Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığında İstanbul, 22’si siyasi parti, 27’si bağımsız toplam 49 adayla en fazla adayın yarışacağı il oldu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 26’sı siyasi parti, 3’ü bağımsız toplam 29, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için de 23’ü siyasi parti, 5’i bağımsız 28 aday yarışacak.

Seçim takvimi işliyor: Yerel seçim için aday listeleri kesinleşti

İZMİR’DE  ANKARA’YI GEÇTİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 19’u siyasi parti, 5’i bağımsız toplam 24 aday seçime katılacakken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 21’i siyasi parti, 6’sı bağımsız toplam 27 aday listede yer aldı.

3 İLDE BAĞIMSIZ ADAY YOK

Erzurum, Manisa ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlıklarına yönelik bağımsız aday bulunmuyor.

HİLAL’DE SADECE AKP GÖLGELİ’DE SADECE CHP ADAYI

Şırnak’ın Uludere ilçesinin Hilal beldesinde ise sadece AKP’den Cevher Benek aday oldu.

Şırnak’ın Uludere ilçesinin Hilal beldesi ile Adıyaman’ın Kahta ilçesinin Akıncılar beldesi belediye meclis üyeliği için sadece AKP’nin birer adayı olurken, Tokat’ın Almus ilçesinin Gölgeli beldesi belediye meclis üyeliği için de sadece CHP’nin adayı bulunuyor.

3 MART’TA İLAN EDİLMİŞTİ

31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri’ne katılabilecek siyasi parti ve bağımsız adaylara ilişkin kesin listeler, 3 Mart’ta il ve ilçe seçim kurullarınca ilan edilmişti.

Kaynak: TELE1