Ataköy sahilinde son kalan boş alan Millet Bahçesi oldu

Yayın tarihi: 16 Kasım 2018 Cuma 2:06 pm - Güncelleme: 16 Kasım 2018 Cuma 2:12 pm

İsmail Şahin’in haberine göre, AKP iktidarının ihale yoluyla sattığı Ataköy sahilindeki 412 dönüm araziye 70 metre yükseliğinde gökdelenler dikildi. Mahkemelik olan 55 bin metrekarelik son boş parseldeki projeden vazgeçildi ve millet bahçesi olarak hafta sonu açılışı yapılacak

Cumhuriyet tarihinin ilk toplu konut projesine ev sahipliği yapan Ataköy, sahili ve anıtsal ağaçları ile İstanbul’un nadir yeşil alanlarından biriydi. 7’den 70’ye herkesin uğrak yeri olan 412 dönümlük Ataköy sahili, 2001 yılında TOKİ’ye devredildi. ‘Turizm alanı’ ilan edilen arazi için otel, AVM ve benzeri fonksiyonlar tanımlandı.

10 yıl önce ağaçlarla dolu olan Ataköy sahilinde 2012 yılı itibariyle yapılaşma başladı
Bir zamanlar insanların piknik yapıp güneşlendiği, denize girip eğlendiği Ataköy sahili TOKİ parsellere ayırarak satışa çıkardı. Böylece Ataköy sahilindeki betonlaşmanın önü açıldı. Ardından, inşaat şirketleri turizm alanı olarak görünen arazilerde inşaat için otel ruhsatı aldı ancak konut yapıp milyonlarca lira bedelle sattı.

Hali hazırda arazi üzerinde Sea Pearl, Yalı Ataköy projesi ve bir otelin yapımı tamamlanmış bulunuyor. Son boş alan olan ve 564 ada 160 parselde yer alan Baruthane arazisi ise TOKİ tarafından yıllık 6 milyon TL’den 49 yıllığına Çelebican A.Ş.’ye kiralandı. Şirket arazi üzerinde Blumar Ataköy adlı proje geliştirdi. Dördü 70 metre, üçü 40, 25 ve 19 metrelik, toplam 7 blok inşa edilecekti.

7 GÖKDELEN YAPILACAKTI, VATANDAŞ DAVA AÇTI

Otel, konut, ofis ve AVM konsepti ile oluşturulan Blumar Ataköy projesi için 2010’da mevcut alanı kiralayan Çelebican tarihi yapıların da bulunduğu bu alanda kazı çalışmalarına başladı. Blumar Projesi’ne ilişkin çalışmaların durdurulması için vatandaşlar dava açtı. TOKİ açılan davalar üzerine 2017 tarihinde sözleşmeyi feshetti. İçinde tescilli tarihi binalarında bulunduğu arazinin yeşil alana çevrilmesi için bu yıl başında TOKİ ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında protokol imzalandı ve mevcut alan, 25 yıllığına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne kiralandı.

Daha sonra “Baruthane Millet Bahçesi” adlı proje geliştirildi. Bu haftasonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı törenle Baruthane Millet Bahçesi’nde 59 bin 719 metrekare boş alanda, 557 ağaç, 130 araçlık toplam 3 bin 745 metrekare iki otopark, Osmanlı Baruthanesi ve binaları ile tarihi kule aydınlatma bulunuyor.

YEŞİL ALAN 57 FUTBOL SAHASI KADARDI 7’YE DÜŞTÜ
BİLİRKİŞİ: KIYIYA DUVAR ÖRÜLDÜ
Ataköy sahilindeki yapılaş­mayla ilgili geçmiş yıllarda çok sayıda dava açıldı, mahkemeler hazırlanan bilirkişi raporları ışığında yürütmeyi durdurma kararı verdi, projeler mühürlendi ancak yargı kararları imar planlarında “hülle” yapılarak aşıldı ve binalar yükseldi. Bilirkişi raporları ise bugün ortaya çıkan manzaranın ha­bercisi niteliğindeydi. 2014’te hazırlanan bilirkişi raporun­da, kentin kıyı bandında 70 metre yüksekliğinde bina­lara izin verilmesinin, sahil şeridinin arkasının, kıyı ile ilişkisini kopardığı belirtildi. Kıyı arkasında duvar etkisi oluşturulan bir yapılaşma dü­zeninin kamu yararı taşıma­dığına dikkat çekilen raporda, çevre yapılaşma koşullarının üzerindeki inşaat hakkının silüeti olumsuz etkilediği ifade edildi. Kıyıya erişimin 10 metrelik yaya yoluyla sağlanmasının da kanunlara aykırı olduğu ifade edildi.

Sözcü